Stare drewno z rozbiórki, unikatowe meble z drewna Regalia, stare belki, cegły z odzysku

Drewno, metal i cegła

Stare drewno, metal z odzysku
i cegła z rozbiórki

Korzystamy wyłącznie z materiałów z długoletnią historią, odzyskanych na drodze starannej, ręcznej rozbiórki. Dajemy im nowe życie, zmieniając je w niepowtarzalne elementy wykończeniowe i wyposażenie domu.

Stare drewno

Jak wybrać odpowiedni rodzaj powierzchni ze starego drewna?

Stare drewno to nie tylko wysoka jakość i gwarancja trwałości mebla. To również możliwość wyboru różnego rodzaju powierzchni różniących się od siebie śladami obróbki sprzed stu lat oraz stopniem oddziaływania na nie warunków atmosferycznych.

I to właśnie decyzja o wyborze powierzchni drewnianej jest dylematem, przed którym staje każdy nasz klient i prawie każdy mówi tak: „Proszę mi wytłumaczyć, o co chodzi z tymi rodzajami powierzchni, bo ja się na tym nie znam”. Wyjaśniamy i pokazujemy, o co chodzi.

Stare drewno,  z którego wykonujemy nasze meble, pochodzi z belek i grubych dech pozyskiwanych podczas rozbiórki. Sto lat temu belki obrabiano na dwa sposoby – ciosano je siekierką lub rżnięto przy użyciu prymitywnej piły na zasadzie twoja-moja. Oczywiście robiono to ręcznie.

Tak obrobione drewno służyło jako belka konstrukcyjna wewnątrz budynku, na którą nie oddziaływał deszcz, wiatr i śnieg i nie wypłukiwał miąższu spomiędzy słojów. Belka nabierała patyny i charakterystycznych spękań. Z lica takich belek wykonujemy meble ręcznie ciosane lub ręcznie rżnięte.

Powierzchnia ręcznie ciosana jest bardziej nierówna. Gołym okiem zobaczycie spękania, bruzdy, wyraźne ślady ostrza siekiery, podkreślone słoje drewna. Surowość naszych mebli z drewna ręcznie ciosanego to zarazem ich jakość i siła. Ta powierzchnia starego drewna stanowi wspaniałą ozdobę łazienki jako blat pod umywalkę lub szafka łazienkowe. Z ciosanych belek wykonujemy również łóżka, stołki, ławy i szafki rtv. Dla odważnych – barek kuchenny ręcznie ciosany albo stół rustykalny. Poznaj powierzchnię ręcznie ciosaną z bliska.

Powierzchnia ręcznie rżnięta jest równiejsza. Nie jest idealnie prosta, ale za to nosi ślady pracy rąk pilarzy, którzy 100 lat temu obrabiali drewno przy pomocy piły trackiej. I na powierzchni naszych mebli to widać i czuć. My zachowaliśmy strukturę i patynę sprzed wieku, bo wnoszą do naszych mebli wyjątkowe piękno.

Meble z powierzchnią ręcznie rżniętą zalecamy zwolennikom oryginalnych spatynowanych powierzchni. Jest ona idealna jako blaty stołowe lub blaty kuchenne. Jest też wspaniałym materiałem, z którego powstają komody, szafki i stoliki kawowe.

Zobacz, jak wygląda lico ręcznie rżniętej belki.

Innym rodzajem belki, z której wykonujemy meble, jest płaz czyli belka lub bardzo gruba decha, która stanowiła zewnętrzną ścianę budynku. Na taka belkę oddziaływał wiatr, deszcz i śnieg żłobiąc w niej charakterystyczne rowki. Jest to – naszym zdaniem – najpiękniejsza powierzchnia, z której można wykonać każdy mebel. Przyjrzyj się jej z bliska. Jesteśmy ciekawi twojej opinii.

Kolejne rodzaje powierzchni ze starego drewna, z których wykonujemy nasze meble, to rdzeń belki – strukturyzowany i traczowany. Drewno pochodzi ze środka belki, więc z oczywistych powodów nie mogło się patynować. Dlatego też jest jaśniejsze niż lico belek i przyciemniamy je naturalnym olejowoskiem. Powierzchnie z rdzenia są też bardziej równe niż powierzchnie licowe, więc często klienci wybierają je jako blaty kuchenne.

Czym różni się rdzeń strukturyzowany od rdzenia traczowanego? Rdzeń strukturyzowany ma wyczuwalne pod palcami słoje drewna, natomiast rdzeń traczowany to powierzchnia delikatnie pofalowana. Różnicę najlepiej widać na zdjęciach.

 

Rodzaje powierzchni

Jeszcze sto lat temu wycinka drzew i obróbka drewna odbywała się ręcznie, przy pomocy siekier i toporów.  Najpierw korowano drewniane kloce, później ciosano je do kantu, a w końcu przycinano na odpowiednie elementy. Przez lata drewno, jako konstrukcje dachowe, belki stropowe, słupy trwało na posterunku wewnątrz chaty czy stodoły. Nabierało patyny i charakterystycznych spękań, które dziś odnajdziecie w naszych meblach. Powierzchnia ręcznie ciosana jest bardziej nierówna. Gołym okiem zobaczycie bruzdy, wyraźne ślady ostrza siekiery, podkreślone słoje drewna. Surowość naszych mebli z drewna ręcznie ciosanego to zarazem ich jakość i siła. Belka ciosana siekierą jest bardziej wytrzymała, ponieważ ciosano ją wzdłuż włókien, nie nacinając i w ten sposób nie osłabiając. Blaty ręcznie ciosane są prawdziwą ozdobę kuchennej wyspy, łazienki – pod umywalkę lub szafkę. Z ciosanych belek wykonujemy również łóżka, stołki, ławy i szafki rtv. Odważni wybierają z nich rustykalne stoły. Widoczne ślady tej obróbki nadają powierzchniom wytwarzanych przez nas mebli oryginalny wygląd. Ten rodzaj powierzchni szczególnie polecamy! Minimalna grubość 4 cm.

Powierzchnia ręcznie rżnięta pochodzi z belek i grubych dech pozyskiwanych podczas rozbiórki. Sto lat temu ręcznie rżnięto je na traku. Ta powierzchnia jest równiejsza i zalecamy ją jako blaty stołowe lub blaty kuchenne. Jest też wspaniałym materiałem, z którego powstają komody, szafki i stoliki kawowe. Tak wygląda lico ręcznie rżniętej belki.

Rdzeń belki strukturyzowany to drewno pochodzące z samego serca starej belki, więc z oczywistych powodów nie mogło się patynować. Dlatego też jest jaśniejsze niż lico belek i przyciemniamy je naturalnym olejowoskiem. Powierzchnie z rdzenia są też bardziej równe niż powierzchnie licowe, więc często klienci wybierają je jako blaty kuchenne. Z tego drewna wykonujemy także korpusy naszych kuchni. Rdzeń strukturyzowany ma wyczuwalne pod palcami słoje drewna. Przyjrzyj się jej.

Rdzeń traczowany pochodzi ze środka starej belki. To powierzchnia delikatnie pofalowana. Ten rodzaj powierzchni pozwala na wszechstronne zastosowanie wiekowego drewna w meblach zarówno do kuchni, salonu czy łazienki. Poznaj ją bliżej.

Innym rodzajem belki, z której wykonujemy meble, jest płaz, czyli belka lub bardzo gruba decha, która stanowiła zewnętrzną ścianę budynku. Na taką belkę oddziaływał wiatr, deszcz i śnieg żłobiąc w niej charakterystyczne rowki. Jest to – naszym zdaniem – najpiękniejsza powierzchnia, z której wykonać można każdy mebel. Oto ona.

Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź artykuły

Stary metal

Wyróżnia nas to, że jako jedyni
w Polsce do produkcji mebli korzystamy wyłącznie z metalu
z odzysku.

Jesteśmy konsekwentni. Jako jedyna firma w Polsce, do produkcji mebli używamy wyłącznie metalu z odzysku. Oczywiście, łatwiej jest kupić gotowe elementy metalowe w hurtowni.

Ale my nie idziemy na łatwiznę. Wyszukujemy elementy metalowe na złomowisku oraz odzyskujemy je z rozbieranych siedlisk, stodół i spichlerzy. Odzyskany metal należy starannie odczyścić. Im więcej wżerów, tym czyszczenie jest trudniejsze, ale efekt końcowy jest nie do podrobienia.

Metalu nie piaskujemy, ale czyścimy ręcznie, żeby nie uszkodzić oryginalnej powierzchni i nie zedrzeć patyny. Dbamy o to, jak o największy skarb, ponieważ liczy się dla nas prawdziwa historia, a nie efekt tak częstego obecnie chemicznego postarzania metalu.
Po oczyszczeniu zabezpieczamy go bezbarwnym impregnatem lub farbą, a więc korozja nie ma już do niego dostępu.

Jeśli nie możemy wykorzystać starego metalu, nie podejmujemy się realizacji projektu. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

Sprawdź, z czego pozyskujemy metal

Profile z odzysku

Do produkcji naszych mebli wykorzystujemy wyłącznie profile z odzysku. Wykonana z nich konstrukcja jest solidna i nie potrzebuje żadnych dodatkowych wzmocnień. Taka konstrukcja wspaniale komponuje się z blatem ze starego drewna. Profile można pomalować na dowolny kolor. Ale my najbardziej lubimy ich oryginalną, stalową barwę.

Pręty/rury z odzysku

Najpiękniejsze pręty i rury to te, na których czas najmocniej odcisnął swoje piętno. Zdobią je unikatowe wżery, które powstały naturalnie, a nie w procesie sztucznego postarzania. Ich odczyszczenie wymaga wiele pracy, ale dla takiego efektu warto się potrudzić.

Do produkcji naszych mebli wykorzystujemy pręty o przekroju okrągłym lub kwadratowym,gładkie lub żebrowane. Te ostatnie zyskują coraz większą popularność w modnym dziś wystroju typu loft.

Inne metale z odzysku

Czy przyszłoby Wam do głowy, że gruba blacha z odzysku może stać się podstawą stolika? Nie? A nam tak. Takie stoliki, których podstawa powstała z blachy, a noga ze starych rur, wykonaliśmy dla szczecińskiej kawiarni Corona Coffee.

Ale najbardziej niezwykłe połączenie blachy z odzysku i starego drewna to wykonany przez nas dębowy stół. Blachę pozyskaliśmy ze złomowanych silosów na zboże. Pękniecie stali, które z początku budziło nasz niepokój, okazało się najpiękniejszą częścią konstrukcji.

Dajemy też drugie życie kątownikom z odzysku wykonując z nich podstawy np. do stolików pod umywalkę.

Mechanizmy do drzwi przesuwnych

Jak wszystkie elementy metalowe naszych mebli, również mechanizmy do drzwi przesuwnych wykonujemy własnoręcznie i oczywiście wyłącznie z metalu z odzysku.

W skład owego mechanizmu wchodzi:
– sztaba, po której przesuwają się drzwi
– ozdobny mechanizm mocujący (rolki, kółka, podkowy i w niedalekiej przyszłości inne)
– stare śruby, wkręty
– rolka – tu niestety nowy teflon :)- u dołu drzwi, która zapobiega odchylaniu się drzwi podczas otwierania czy ich zamykania
– metalowa sztaba wykonana ze starego około 100-letniego zawiasu (notabene od drzwi, tylko większych – wrót od stodoły), która pełni funkcje ozdobne, dociążające drzwi, jak i zabezpieczające przed otarciem drewna przez rolkę.

Wszystko zaplanowane i dokładnie wykonane, a przy tym w 100% ręczna robota.

Stara cegła

Cegła rozbiórkowa to coraz bardzie popularny materiał budowlany i wykończeniowy. Dlaczego? Dlatego, że jest nie tylko piękna, ale również swoją jakością przewyższa wszystkie współczesne odpowiedniki. Jeszcze sto lat temu stawiano na jakość, a nie na ilość.

Cegły wyrabiano z gliny sezonowanej minimum trzy lata, do której nie dodawano żadnych środków chemicznych. Wszystko absolutnie naturalne. To były czasy dla ekologów! Starą cegłą zachwycił się Wojtek Sobierański, gdy kupił siedlisko na Warmii. Z tego zachwytu powstała firma Regalia Polska Manufaktura. Dziś możecie u Wojtka kupić starą cegłę rozbiórkową – gotycką, pruską lub poniemiecką. A dzięki tej cegle Wasz dom może wyglądać tak.

Oczywiście, nie każdy ma na tyle duży dom, żeby ozdabiać wnętrze cegłami. Ale głowa do góry. Oto proste rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć w domu starą cegłę, ale nie mają miejsca, żeby ją położyć. Tym rozwiązaniem są płytki jak cegły! A dokładnie – płytki wykonane ze starej cegły rozbiórkowej. Płytki mają grubość 2 cm i zostały wykonane poprzez odcięcie lica starej cegły.

Płytki są starannie odczyszczone, ale patyna została, ponieważ nie piaskujemy płytek, aby nie zniszczyć starej, oryginalnej powierzchni. Płytki można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. A więc nie tylko ściany salonu mogą wyglądać jak wykonane ze starej cegły, ale również fasada domu wybudowanego z nowoczesnych materiałów może zyskać taki oto wygląd.

Aby ściana ozdobiona płytkami wyglądała jak autentyczny mur z cegły, należy wykorzystać zarówno pełne płytki, jak też ich połówki. Tak bowiem budowano mur – cegła wzdłuż i cegła w poprzek. Z cegły ułożonej poprzecznie widoczna była jej krótsza część, czyli główka.

I taką główką jest połówka płytki ceglanej. Oczywiście, fuga również musi współgrać z płytkami. Dlatego darujcie sobie drogie, specjalistyczne fugi i postawcie na zwykłą zaprawę do klinkieru. Ściana ma wyglądać jak ceglany mur. Płytki jak cegły, a fuga jak zaprawa wapienna. I wtedy wygląda to tak.

To historia jak z bajki. Zaczęła się nawet kilka wieków temu. Próżno wśród ludzi szukać jej świadków. Ale ona przetrwała – w starej cegle, jej fakturze, kolorach. Odradzając się w naszych realizacjach, na ścianach, podłogach Waszych domów, cegła z odzysku będzie trwać kolejny wiek, prezentując sobą pięknie przemijający czas. Ale nie tylko o piękno tu chodzi.
Wybierz oryginalne, trwałe, funkcjonalne i oszczędne rozwiązanie!
Gwarantujemy oryginalny design idealnie dopasowany do dzisiejszych czasów:
• Starą cegłę z ręcznej rozbiórki dawnych obiektów – duże ilości, udokumentowane pochodzenie do budowy domu, ścian wewnętrznych.
• Ceglane płytki ścienne – do obudowy ścian w kuchni, łazience, salonie, elewacji.
• Ceglane płytki podłogowe. Z cegłą na podłodze oszczędzasz energię.

Dostarczymy praktycznie każdą ilość wiekowych cegieł i płytek ceglanych ściennych lub podłogowych. Pomożemy w projekcie i realizacji, zachwycając efektem.
Skorzystaj z kilkunastu lat naszego doświadczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds