Ekologiczne meble, meble z wiekowego drewna Regalia.

Ekologia

Filozofia niemarnowania

 • Wykorzystywanie surowców z odzysku
 • Rewitalizacja starych siedlisk #NoweŻycieStaregoSiedliska
 • Ratowanie zabytków
 • Nasz showroom – miejsce stworzone ze starej obory

Bądź najlepszym obywatelem naszej planety jakim możesz być.

"Bezmyślne wyrzucanie materiałów, które mogą zostać przetworzone, jest formą wandalizmu czy kradzieżą wspólnych zasobów świata." Peter Singer, Etyka praktyczna

Nasza historia zaskoczyła nas samych. Cóż życie pisze swoje scenariusze. Chcieliśmy wyremontować stare siedlisko, a skończyło się na jego rozbiórce i stworzeniu go od nowa, w całości wykorzystując materiał z odzysku. Każda cegła czy belka była przez nas odzyskana, oczyszczona i wykorzystana ponownie. Kiedy siedlisko stało się naszym domem, zrozumieliśmy, że warto. Surowiec, któremu daliśmy nowe życie, swoją jakością przewyższał nowy, był pozyskany dziesiątki lat wcześniej, w sposób, o jakim dziś możemy tylko marzyć.

Wydaje nam się, że myślisz podobnie. Że również zastanawiasz się, jakim być, a jakim nie być. Że ważne jest dla Ciebie, czy jako gość na tej planecie za bardzo się nie rozpędziłeś… Że zdajesz sobie sprawę z tego, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, warto się zastanowić, zanim zrobisz, kupisz, wyrzucisz. Że nie liczy się tylko to, czy chcesz, ale przede wszystkim to, czy jest Ci to potrzebne. A jeśli potrzebne, to w jaki sposób zostało stworzone.

Nasz showroom mieści się w odremontowanej starej oborze. Tak oborze. Chcieliśmy, aby miejsce, które wybraliśmy na naszą pracownię i wystawę, zrodziło się z tych samych przekonań z jakich zrodził się nasz dom, a potem nasza marka. Z dawania nowego życia starym surowcom: drewnu, cegle i metalowi. To miejsce, w którym pracujemy, piszemy do Was wiadomości, pakujemy nasze wyroby. To również miejsce spotkań i szkoleń. To tu powstają wszystkie nasze projekty.
#NoweŻycieStaregoSiedliska

Mając dom i manufakturę, jako potwierdzenie naszej filozofii, postanowiliśmy pójść o krok dalej. Chcemy ratować polskie siedliska przed zniszczeniem i zapomnieniem. Sprawą oczywistą jest, że upływający czas, działa na niekorzyść domostw. Nie wszystko jesteśmy w stanie uratować, ale nie widzimy potrzeby, aby korzystać z nowych surowców. Wierzymy, że staremu siedlisku można nadać nowe życie, wystarczy trochę cierpliwości, wiedzy i czasu. To co należy wymienić, np. część belek konstrukcyjnych, przyjeżdża do naszej Manufaktury i oczekuje na nowe życie w postaci unikalnych mebli. Dzięki temu cykl się zamyka, surowiec wraca do siedliska w nieco odmienionej postaci, ale jego historia dalej trwa, a co ważniejsze trwa w tym samym miejscu. Konstrukcję siedliska zaś wzmacniamy wiekowymi belkami, które odzyskaliśmy z innych obiektów. Odnowione siedlisko nadal zachowa swoją duszę.

Jako cel postawiliśmy sobie również ratowanie starych zabytków i ich rewitalizację. Mamy w tym swój udział. Dzięki naszym oryginalnym surowcom od 2007 roku udało się poddać renowacji wiele zabytków m.in. Cytadelę Warszawską, Kopiec Kościuszki, zamek w Łęczycy, Nidzicy czy Olsztynie, Kaplicę Jerozolimską, kościół w Kraszewie, Koszary czy Browar w Olsztynie, Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim.

Proces pozyskiwania i przygotowania

„Mam dużą ilość drewna. Dom rozebrany ręcznie.” Taka wiadomość zwykle bardzo nas cieszy, ale również martwi.
Ręczna rozbiórka
Selekcja drewna
Ręczny proces czyszczenia, odgwoździowanie
Suszenie drewna przy wykorzystaniu ciepła powstałego jako produkt uboczny biogazowni

Cieszy dlatego, że mamy świadomość, że zaledwie 10% drewna z rozbiórek jest ponownie wykorzystywane. Pozostałe 90% trafia do pieców (według Global Trees Campaign dot. Wielkiej Brytanii, w Polsce nie ma takich danych). Martwi dlatego, że jako ludzie zawiedliśmy. Nie zadbaliśmy na czas. Zabytkowe budynki często umierają w ciszy, powoli, z każdym rokiem ich majestat słabnie, aż w końcu zapada decyzja o rozbiórce, decyzja nie do podważenia. Niszczymy dobre, by kupić gorsze. Taki znak dzisiejszego życia. Zamiast pielęgnować stare, kupujemy nowe. Zamiast naprawiać, wyrzucamy. Zamiast zadbać, wymieniamy.

Nasza praca to w dużej mierze podróż po Polsce. Stare drewno, cegły i metal pozyskujemy z remontów starych domów, kamienic i innych obiektów, rzadziej z rozbiórek budynków, których nie udało się uratować. Grube belki, piękne deski czy części konstrukcji. Patrząc na nie, widzimy już stół ze starego drewna, komodę, szafę, łóżko, lustro, drzwi, belki na suficie. Świadomość, że noszą w sobie setki lat życia i jaką opowiadają historię, jest niesamowita. Jeśli bowiem nie mamy wpływu na podjętą decyzję, to przecież możemy w inny sposób ocalić od zapomnienia surowiec, który przez lata dumnie spełniał swoje funkcje. Możemy ofiarować mu nowe życie.

Wytwarzanie długowiecznych mebli

 • Do wytwarzania mebli nie stosujemy: nowego drewna, płyt drewnopodobnych, laminatów
 • Stosujemy jedynie naturalne olejowoski
 • Zrównoważony sposób wytwarzania mebli z naciskiem na prace ręczne
 • Wspieramy lokalne i tradycyjne rzemiosło

Przygotowanie drewna – zanim stanie się pięknym i dostojnym meblem z historią, to najbardziej czasochłonny etap. Uratowany surowiec musimy ręcznie oczyścić, odgwoździć, wysuszyć. Drewno suszymy w suszarni, która wykorzystuje ciepło z odzysku, będące produktem ubocznym biogazowni. W procesie tym nie stosujemy żadnych środków chemicznych, które zwykle za zadanie mają przyspieszyć suszenie. Nie możemy przy tym uszkodzić uzyskanej przez lata patyny czy struktury. Praca z drewnem odzyskanym to mozolny proces, który jednak ma sens. Dla nas, dla natury, dla Ciebie. Bo wiemy, że nie ma lepszego i bardziej ekologicznego surowca.

W naszej manufakturze nie ma pośpiechu. Wszystko odbywa się swoim rytmem, tak jak bywało to kiedyś.

Mamy pasję do tworzenia rzeczy prostych, ale niezwykłych. Prostych, bo naznaczonych pracą ludzkich rąk, czerpiących z doświadczenia naszych dziadów i pradziadów. Niezwykłych, bo wierzymy w dobre rzemiosło i dobrą kulturę pracy. Nasze meble i akcesoria tworzymy w sposób zupełnie niepopularny, kłaniając się historii i tradycji w pas. Wytworzone w duchu poszanowania do tradycji, historii i solidnego rzemiosła, nasze meble przetrwają dziesięciolecia, z pewnością nas przeżyją. Wiekowy, drewniany surowiec jest dla nas na tyle cenny, że z najmniejszych nawet fragmentów tworzymy przedmioty, które mogą komuś służyć. Jedyne, co zmiatamy, co drzazgi. Nie wyobrażamy sobie inaczej. Wierzymy, że każdy skrawek drewna kryje w sobie jakąś historię – niektóre były wcześniej meblami, inne stanowiły fragment zabudowy mieszkalnej.

Drewno pozyskiwane dziesiątki, a niekiedy nawet setki lat temu, było i nadal jest dużo bardziej twarde i odporne na uszkodzenia niż to pozyskiwane dziś, ponieważ człowiek szanował cykl życia natury, ścinał drzewa jedynie zimą, tak by wyciek soków był możliwie jak najmniejszy. Nasze meble powstają z miłości do natury, człowieka i historii. Do jego wytworzenia przez ponad 12 lat nie ścięliśmy ani jednego drzewa, nie wykorzystaliśmy ani jednego nowego kawałka drewna. Nasze wyroby są wolne od szkodliwych związków chemicznych, takich jak formaldehyd. Nie korzystamy również z jakichkolwiek substytutów drewna: płyt drewnopodobnych, sklejek, laminatów, nawet jeśli tworzymy niewidoczne elementy zabudowy kuchennej. Każda deska, każda belka wykorzystana do stworzenia Twoich mebli została uratowana przed spaleniem.

Właściwe wybory mają znaczenie

 • Wykorzystywanie papieru z odzysku do wydruków materiałów marketingowych
 • Wspieramy lokalnych rzemieślników i stosujemy materiał z odzysku, tworząc akcesoria marketingowe
 • Pakujemy możliwie jak najbardziej ekologicznie
 • Świadomie wybieramy dostawców i wspieramy lokalne marki
Nasze ekologiczne podejście nie kończy się w momencie powstania mebli. Wszystko co dotyczy naszej Manufaktury, wszystkie działania, które są poniekąd w tle, są tak samo przemyślane, jak wytwarzanie mebli. Tam, gdzie mamy wybór, stawiamy na ekologię i recykling, tak jest nawet w przypadku materiałów marketingowych. Nasze unikatowe torby powstają w niewielkim studio naszej lokalnej krawcowej. Do ich uszycia wykorzystujemy materiał z recyklingu, z drugiej ręki, często niechciany i niemodny. Zupełnie nie przeszkadza nam, że każda torba jest inna. Zachwycamy się każdym ich detalem i doceniamy jak starannie zostały uszyte. Być może zdarzyło Ci się otrzymać od nas list – tak piszemy je ręcznie – tylko takie listy mają sens i tylko takie mają moc przekazywania emocji. Nasze liściki piszemy na papierze z odzysku – jest to papier odpadowy po wydruku książek. Dla nas to najlepsza na świecie papeteria! Jeśli może być w duchu niemarnowania, jesteśmy za.

Tworząc jakiekolwiek materiały marketingowe, zwłaszcza te drukowane, podejmujemy świadome decyzje. Współpracujemy z lokalnymi dostawcami, dla których zrównoważony rozwój jest istotny. Wybieramy papier certyfikowany lub pochodzący z odrzutów. Chcemy, aby każde nasze najmniejsze nawet działanie, było możliwie jak najbardziej odpowiedzialne.
Każdy przedmiot stworzony w naszej pracowni jest niepowtarzalny. Dlatego nie pozwalamy, by umknął nam choć najmniejszy kawałek cudownego drewna. Z tych maleństw tworzymy podkładki, piórniki, tace, pojemniki, jak również opakowania m.in. do olejowosków.

Wierzymy, że nawet najmniejsza zmiana naszych przyzwyczajeń i zwykły szacunek do natury, rzeczy i ludzkiej pracy mogą przywrócić naszej planecie spokój. Wierzymy, że jest jeszcze na to szansa.

Stare drewno to nie tylko piękno
i ogromna wytrzymałość.

To też dbałość o naturę, dzięki czemu wspólnie uratowaliśmy:

tysiące drzew
A średnio jedno drzewo produkuje około 118 kg tlenu każdego roku.
Dwa dojrzałe drzewa mogą zapewnić wystarczającą ilość tlenu dla czteroosobowej rodziny.
O nas

Bądź naszym ambasadorem

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds