Konkurs STARE DREWNO, MŁODY TALENT - Regalia

ZNAMY LAUREATÓW PIERWSZEJ EDYCJI KONKURSU STARE DREWNO, MŁODY TALENT!

Pośród niezwykłej architektury gdańskiej Starówki i najlepszych włoskich smaków odbyło się podsumowanie konkursu STARE DREWNO, MŁODY TALENT, skierowanego do studentów i absolwentów architektury, wzornictwa, projektowania wnętrz i kierunków pokrewnych, którego organizatorem była Regalia Polska Manufaktura. Ostatecznie jury jednomyślnie zdecydowało o przyznaniu tylko pierwszych miejsc w trzech konkursowych kategoriach. Jak podkreślili eksperci, zwycięzcy odzwierciedlili w swoich projektach zrozumienie materiału – drewna z odzysku, rzetelne wręcz stolarskie przemyślenie koncepcji i możliwości jej realizacji, umiejętność sprawnego korzystania z narzędzi projektowych.

I tak,

– w kategorii „Pokój, który rośnie razem z dzieckiem” I miejsce zajęła Wiktoria Kowal, tegoroczna absolwentka Inżynierii wzornictwa przemysłowego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, za projekt MODUŁOWEGO KRZESEŁKA DLA DZIECI.

Autorka o projekcie „Projekt modułowego krzesełka dla dzieci jest odpowiedzią na rosnące potrzeby rodziców i dzieci w zakresie mebli wielofunkcyjnych, które mogą służyć przez wiele lat. Krzesełko to jest zaprojektowane tak, aby można było go używać od narodzin dziecka aż do dorosłości. Możliwość personalizacji ustawień siedziska, wymiennych elementów złącznych oraz schodków pozwala na dostosowanie mebla do bieżących potrzeb użytkownika w każdym etapie jego życia.

Krzesełko może być używane jako krzesełko do karmienia dla niemowląt, oferując stabilność i bezpieczeństwo dzięki przegródce na nogi, które montuje się bezpośrednio do blatu. Dzięki modułowej budowie, krzesełko może być także przekształcone w schodki, które umożliwiają dziecku bezpieczny dostęp do blatu kuchennego, gdzie może obserwować i pomagać dorosłym w przygotowywaniu posiłków. W kolejnych latach, krzesełko można łatwo przekształcić w krzesło barowe z oparciem, idealny do użytku zarówno przez młodzież, jak i dorosłych. Większość elementów w łatwy sposób można demontować i personalizować ich ułożenie. Solidna konstrukcja, oraz łatwość w dostosowywaniu funkcji sprawiają, że jest to inwestycja na lata, która może służyć wielu pokoleniom w jednej rodzinie.”

– w kategorii „Meble modułowe z drewna z odzysku” I miejsce zajęła Iwona Kin, studentka Architektury Politechniki Wrocławskiej, za projekt ŁĄCZNIK,

Autorka o zgłoszonym projekcie „Projektowany modułowy mebel jest łóżkiem hostelowym, którego forma powstała poprzez modyfikacje znanego wszystkim modelu łóżka piętrowego. To, co odróżnia je od typowego modelu, to przede wszystkim otwarcie łóżek po przeciwnych stronach. Zapobiega to kolizjom, czy niezręcznym sytuacjom i zapewnia poczucie prywatności, przy nieznacznym zwiększeniu wymaganego metrażu pomieszczeń. Projektowany element to nie tylko łóżko, ale mebel wielofunkcyjny, łączący w sobie przestrzeń do odpoczynku, pracy i przechowywania. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób korzystających z usług hostelu. Każde łóżko jest wyposażone w lampki nocne oraz gniazdka elektryczne. W zamyśle, projektowany element jest także wspierany poprzez system przesuwnych ścian, które w ramach potrzeb i preferencji można rozkładać i składać, dzieląc przestrzeń. Każdy z gości może zamknąć się w swoim „pokoiku” i korzystać ze spokoju w tak ekonomicznym miejscu noclegowym. Mebel został wykonany z wiekowego drewna, które poza bardzo atrakcyjnym wyglądem ma też bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Głównym celem projektu jest stworzenie adaptacyjnych, prywatnych przestrzeni w hostelach, przy zużyciu jak najmniejszej ilości miejsca.”

– w kategorii „Nowoczesne spojrzenie na kuchnie z wiekowego drewna” I miejsce zajął Jakub Krawczak, student Architektury wnętrz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za projekt RUSTYKALNA FUZJA.

Autor o swoim projekcieDrewniany ciąg kuchenny został umieszczony w kompozycji symetrycznej. Prosta w swej formie, wysoka zabudowa zawierająca lodówkę oraz spiżarnię, chowa się w cień, podkreślając środkową część, gdzie króluje drewniana zabudowa kuchni – zamknięta w nowoczesnej „ramie”. Podobnie jak obraz, staje się reprezentacyjnym centrum pomieszczenia. Monumentalny wygląd kuchni zostaje dodatkowo podkreślony poprzez zaskakującą wysokość sufitu, z zawieszonymi formacjami skalnymi, zamykającymi od góry kompozycję całej przestrzeni. W centralnym punkcie kuchni znajduje się jej serce – kuchenka zwieńczona dużym okapem, obudowanym drewnem z odzysku, współgrającym z resztą zabudowy. Kamienny blat oraz fartuch na ścianie zabezpieczają powierzchnie drewniane przed możliwymi uszkodzeniami podczas gotowania, a także wizualnie wskazują przestrzeń roboczą.
Integralną częścią tej kuchni jest także jadalnia – pokaźnych rozmiarów blat z litego drewna został umieszczony na dwóch podstawach z pnia drzewa. Forma stołu nie dominuje jednak w kuchni, a jedynie dodaje jej naturalnego charakteru. Aranżacji dopełniają nowoczesne w swej formie tapicerowane krzesła, pokryte graficzną tkaniną.

Ciepłe, ciemnobrązowe wybarwienie autentycznego drewna daje wrażenie lekko rustykalnego klimatu. W połączeniu z resztą aranżacji otrzymujemy kontrastową i designerską przestrzeń w nowoczesnej formie. Wysublimowane meble, połączone z prostymi, wręcz graficznymi formami. Organiczne formy drewna mieszają się z surowością pozostałych elementów.”

NAGRODY

              Podczas spotkania w kameralnym gronie Jurorów i Laureatów, zwycięzcy otrzymali konkursowe statuetki. W najbliższym czasie będą gośćmi Regalia na Warmii. Dodatkowo zgodnie z regulaminem Konkursu, w tym roku zwycięskie projekty zmaterializują się. Dodatkowo im i ich autorom zostaną wykonane profesjonale sesje zdjęciowe.

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU W PRZYSZŁYM ROKU

              Jak podkreślił Wojciech Sobierański, marce Regalia Polska Manufaktura zależy na świeżym spojrzeniu na wiekowe drewno, odwadze i wolności twórczej, która pozwoli materiałom z odzysku otrzymać nowe życie. Dlatego konkurs będzie miał kolejne edycje.

IDEA WIECZNIE ŻYWA

„Chcemy żyć w świecie, w którym dobrego się nie wyrzuca, a zepsute  naprawia. W którym przyszłość czerpie z przeszłości i w którym entuzjazm spotyka się z doświadczeniem. W którym innowacyjność nie odwraca się od tradycji i w którym nowoczesny design nie wyklucza klasyki. W którym młode nie depcze starego i postęp nie depcze ekologii. W świecie, który zostawia co najlepsze kolejnym pokoleniom.” – mówił Wojciech Sobierański, założyciel i twórca Regalia podczas inauguracji konkursu o jego idei. – Wierzymy, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym, młodzi projektanci będą wiedzieć o starym drewnie jeszcze więcej. Będzie ono ich wyzwaniem, inspirację do rozważenia rzeczywistości, zrównoważonego rozwoju i wykroczenia poza ramy konwencjonalnego postrzegania mebla. To oni będą wyznaczać bezprecedensowe kierunki projektowania albo rzucać nowe spojrzenie na obecne. Jeszcze wiele razy nas zachwycą, zaskoczą. Wzorem, funkcjonalnością, rozwiązaniami i pomysłami na przedłużenie życia wnętrza czy na pokoleniowość produktu.

 

 

 

Ważne daty

Harmonogram Konkursu (po zmianie)

  • 21 marca 2024 r. – ogłoszenie Konkursu i uruchomienie strony www Konkursu;
  • 9 czerwca 2024 i ani minuty dłużej 😊 – ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu
  • do 30 czerwca 2024 r. – obrady Jury Konkursu, wybór 9 finalistów Konkursu;
  • do 4 lipca 2024 r. – ogłoszenie listy finalistów na stronie internetowej Konkursu;
  • 14 lipca 2024 r. – Gala Finałowa: ogłoszenie Laureatów Konkursu, wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy podczas uroczystości w siedzibie wzorcowni Regalia w Galerii City Meble w Gdańsku;
  • 31 sierpnia 2024 r. – zakończenie wystawy pokonkursowej.

W każdej z trzech kategorii konkursowych Laureaci wygrywają:

  1. miejsce – nagroda:
    • realizacja Projektu konkursowego przez Organizatora oraz profesjonalna sesja zdjęciowa autora projektu i jego realizacji,
    • długi weekend na Warmii (2 dni warsztatów zawodowych w manufakturze Regalia i 2 dni delektowania się urokami Warmii wg programu Organizatora),
  2. miejsce – nagroda:
    • długi weekend na Warmii (2 dni warsztatów zawodowych w manufakturze Regalia i 2 dni delektowania się urokami Warmii wg programu Organizatora),
  3. miejsce – nagroda:
    • biurko z wiekowego drewna.

Formularz zgłoszeniowy I edycja konkursu Stare drewno, młody talent

w przypadku studentów

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

w przypadku absolwentów

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

parametry techniczne produktu, wskazanie funkcji produktu wraz z opisem przeznaczenia, wykorzystane materiały, wskazanie możliwych technologii produkcji, informacje dodatkowe istotne dla projektu), długość do 2 000 znaków

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

parametry techniczne produktu, wskazanie funkcji produktu wraz z opisem przeznaczenia, wykorzystane materiały, wskazanie możliwych technologii produkcji, informacje dodatkowe istotne dla projektu), długość do 2 000 znaków

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

maksymalnie cztery renderingi lub wizualizacje 3D w wielkości A3, 300 dpi, w formacie jpg

Nazwa pliku:

Wielkość pliku:

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds