Klimatyczny dom z … XIX- wiecznej chlewni, czyli o projekcie, który daje nowe życie - Regalia

Klimatyczny dom z … XIX- wiecznej chlewni, czyli o projekcie, który daje nowe życie

15/03/2023, dodany przez: Regalia

Ta historia jest sensem naszego istnienia. Jej współczesny początek to zaniedbane XVII-wieczne siedlisko w malowniczej miejscowości pod Hamburgiem. I determinacja nowej właścicielki w decyzji o konieczności uratowania tego wyjątkowego miejsca. To historia, jak z chlewu powstaje prawdziwie piękny dom. Zobaczcie metamorfozę, w której Regalia Polska Manufaktura ma swój udział.

Niemieckie zaangażowanie w ratowanie dziedzictwa się po prostu opłaca.

Do współpracy przy realizacji projektu renowacji starego budynku zaprosił nas Gabriel Helegda, projektant wnętrz i założyciel Helegda Studio z Rzeszowa. To nie jest nasz pierwszy wspólny projekt. U podstaw naszych dobrych relacji leży podobne poczucie estetyki, dbałość o jakość materiałów, szacunek do potrzeb inwestorów.
Wizyta w miejscowości pod Hamburgiem pokazała nam zrozumienie i docenienie przez naszych zachodnich sąsiadów swojego dziedzictwa. Podziwialiśmy tam wiele odremontowanych z wyjątkową starannością siedlisk. W naszym kraju także zauważamy większe zrozumienie tematu, jednak trudno mówić o coraz powszechniejszym działaniu w tym zakresie. Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiecie, chodzi o pieniądze. Inwestując w Niemczech w ratowanie starych budynków możesz liczyć na spore korzyści finansowe ze strony państwa. To się tu po prostu opłaca.

Budynek chlewni przed remontem

 

 

Renowacja czyli powrót do korzeni.

Konstrukcja starej chlewni została w większości zachowana. Nowe elementy – dach, czy niektóre elementy konstrukcji , zostały wykonane zgodnie z dawną sztuką budowlaną. Można tu więc podziwiać prawdziwy Fachwerk w Polsce znany m.in. jako mur pruski lub konstrukcja ryglowa. Sceptycy zapytają, czy można zamieszkać w budynku, w którym był kiedyś chlew? Ależ tak. Inwestorka zadbała, aby ślady obecności zwierząt dostępne zmysłami zniknęły bezpowrotnie. Wszystkie tynki i klepiska wewnątrz pomieszczeń zostały usunięte, aby zrobić miejsce nowym. Tam gdzie było to możliwe zachowano oryginalny sposób wykończenia – na przykład zastosowano tynki gliniane.
Oczekiwania inwestorki co do charakteru budynku były jasno sprecyzowane. Projekt aranżacji wnętrz miał zachować jego pierwotnego ducha. Pokazać piękno starych rzeczy.

Wnętrze projektowane wrażeniami.

Kiedy zaczynam współpracę z inwestorem nad nowym projektem, zawsze staram się dobrze zrozumieć czego oczekuje on od wnętrz, którymi się zajmujemy. Dla ludzi najważniejsze są doświadczenia empiryczne, kiedy przebywają w jakimś pomieszczeniu. To, jak się w nim czują, jakie doznania im towarzyszą. Czy zaczynają się odprężać, wyciszać, czy może wystrój ich pobudza. Każdy ma jakieś wyobrażenie wnętrza, w którym czuje się dobrze i określony cel, w jakim chce z niego korzystać. Rzadko natomiast klienci są w stanie te oczekiwania jasno sprecyzować i nasza rola jest taka, aby te potrzeby zrozumieć, czasem wyczytać coś z urywków zdań, między wierszami. Często powtarzam, że jesteśmy projektantami nie tyle wnętrz, ile wrażeń i doznań, których one dostarczają – mówi Gabriel Helegda.
W przypadku tego budynku, adaptowanego na dom mieszkalny, inwestorka, która zarządza dużym przedsiębiorstwem, chciała być otoczona naturalnymi materiałami, zachować charakter budynku, ale też znaleźć w nim azyl po ciężkim dniu. Dlatego też bazą do wykończenia wnętrz stały się naturalne i neutralne tynki gliniane, niepowtarzalne w swej fakturze i kolorystyce ciepłe, wiekowe drewno, oryginalne czerwone cegły czy stare kafle połączone z nowoczesnymi stylizowanymi elementami wyposażenia wnętrz. Zachowanie charakteru pomieszczeń musiało przecież iść w parze z ich funkcjonalnością. Ogromną rolę odegrało też oświetlenie, które musiało być raczej dyskretne i ambientowe – sprzyjające wypoczynkowi – a jednocześnie zależało nam, aby podkreślało to, co najpiękniejsze w tym wnętrzu, czyli materiały i niepowtarzalne wyposażenie.

Stare koryto w nowej kuchni.

Na parterze budynku zaprojektowano hol, otwartą przestrzeń kuchni z jadalnią i pokojem dziennym oraz łaźnię z basenem i małą toaletę
Od progu nowo zaprojektowanego domu gości wita posadzka z płytek z oryginalnej czerwonej pruskiej cegły z Regalia Polska Manufaktura, ułożonej w klasyczną jodłę z obramówką. Spojrzenie przyciągają także sufity wyłożone wiekowymi belkami oraz Ciemnobrązowymi Deskami Wypalonymi przez Słońce także z warmińskiej manufaktury. Taki wybór gwarantuje w połączeniu z rozwiązaniami zastosowanymi, aby uzyskać światło pośrednie, odbite, klimat intymności, ciepła i spokoju.

Projekt holu

Od razu wiedziałem, gdzie będzie w tym domu kuchnia – mówi Gabriel Helegda. Umieściliśmy ją przy wyjściu do ogrodu zimowego, który ma tam powstać w przyszłości. Kiedy przyjechałem na miejsce, w pomieszczeniu stało jeszcze stare koryto do karmienia trzody. Uznałem, że warto ten element wykorzystać w aranżacji – dlatego na jego bazie powstał kuchenny półwysep z miejscami do siedzenia. Mimo, że w trakcie prac się rozpadło, zostało zrekonstruowane z wykorzystaniem niektórych oryginalnych elementów.

Projekt kuchni i salonu

Meble kuchenne, jak i inne w tym wnętrzu to w 100% oryginalny wiekowy dąb z zachowaną starą powierzchnią. Hokery, piec kaflowy, drzwi – wszystko nawiązuje do historii tego miejsca.

Zabudowy, które powstały na poddaszu – sypialnia i pokój dziecięcy zostały także zaprojektowane ze starej sosny z odzysku oraz Jasnobrązowych Desek Wypalonych przez Słońce od Regalia. Całości dopełniają inne naturalne materiały na obiciach kanap, czy zasłon.

Projekt poddasza

Łaźnia z widokiem na niebo.

Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie nietypowej łazienki z niewielkim basenem. Musiała się ona jednocześnie wpisywać w historię domu i wypełniać swoją funkcje. Dlatego zobaczycie tu szafkę łazienkową z drzwiczkami ze starego drewna oraz nieckę basenową z nowoczesnego mikrocementu połączonego z płytkami gresowymi. Przestrzeń tego pomieszczenia zdaje się łączyć z niebem, dzięki gigantycznemu oknu dachowemu, przez które nocą można podziwiać gwiazdy.

Projekt łazienki

#NoweŻycieStaregoSiedliska

Doświadczenia naszej manufaktury są najczęściej inne – mówi Wojciech Sobierański, właściciel i twórca Regalia Polska Manufaktura. Jesteśmy wzywani na miejsce rozpadających się starych budynków, o które jako ludzie nie zadbaliśmy na czas. Zawiedliśmy. Budynki, także te zabytkowe, zwykle umierają w ciszy, powoli, z każdym rokiem ich majestat słabnie, aż w końcu zapada decyzja o rozbiórce, decyzja nie do podważenia. W Niemczech mamy szansę na odwrócenie tego procesu. Możemy wspólnie ten budynek uratować. Ożyje na nowo dzięki oryginalnemu wiekowemu drewnu i cegłom pochodzącym z dawnych warmińskich chat, pruskich murów. Tak też ocalimy od zapomnienia surowce, które przez lata dumnie spełniały swoje funkcje. Ofiarujemy im w siedlisku pod Hamburgiem nowe życie. To ich miejsce. Może ta metamorfoza będzie i dla Ciebie inspiracją?

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds