Meble ze starego drewna czyli ekologia i piękno - Regalia

Meble ze starego drewna czyli ekologia i piękno

16/12/2016, dodany przez: Regalia

Ekologia jest dziś najmodniejszym słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Ale czy umiemy odróżnić ekologię od ekościemy? Jak nie dać się ogłupić marketingowym sztuczkom, których jedynym celem jest „ekologiczne” pozycjonowanie produktu? Wystarczy, że będziemy się trzymać dwóch zasad, czyli „nie marnuj zasobów” i „zero chemii”. Innymi słowy, ekologia to recykling i naturalne materiały. Spójrzmy zatem, jak to działa w meblarstwie.

Stół z młodego drewna zaimpregnowany lakierem nie jest ekologiczny. Postępująca wycinka lasów niekorzystnie wpływa na ekosystem, a chemiczne impregnaty z naturalnością nie mają wiele wspólnego. Tymczasem na wyciągnięcie ręki mamy wspaniały materiał do wyrobu mebli, a jest nim stare drewno pozyskiwane z rozbiórki przedwojennych domów, stodół, spichlerzy i młynów.

Meble wykonane z takiego drewna są nie tylko piękne. Wysoka jakość starego drewna pozwala na zabezpieczenie wykonanych z niego mebli naturalnymi olejami na bazie wosku pszczelego. Po prostu, stare drewno jest tak twarde, że nie potrzebuje ochronnej warstwy lakieru.

Niewiele osób wie o tym, że stare drewno jest cięższe niż drewno młode. To również przekłada się na jakość mebli wykonywanych z takiego drewna. Meble ze starego drewna są bardziej solidne i bardziej stabilne niż meble o tych samych rozmiarach wykonane z drewna pozyskiwanego z wycinanych dziś drzew.

stol-z-drewna

Marnowanie starego drewna to bezpowrotna utrata zasobów. Niestety, bardzo często stare drewno staje się materiałem opałowym i trafia do pieca. Często stare zabudowania wyburzane są przy pomocy maszyn, co prowadzi do zniszczenia przepięknych, stuletnich belek z zachowanymi śladami ręcznej ciesiołki sprzed dziesięcioleci. Niszczone są stare dechy służące jako ściany domów, a przecież tylko one mają niepowtarzalny kolor wypalony przez słońce. I tylko takie dechy charakteryzują się unikatową fakturą powierzchni wypracowaną przez deszcz, wiatr i śnieg. Tego efektu nie da się podrobić.

Stare drewno nie jest materiałem łatwym. Najpierw trzeba ręcznie rozebrać stary budynek. Potem drewno należy starannie odczyścić z kurzu uważając, żeby nie zniszczyć patyny. Trzeba wyciągną wszystkie gwoździe. Belki i deski trzeba poddać procesowi suszenia, żeby usunąć z nich korniki. Dopiero tak przygotowane drewno staje się materiałem gotowym do produkcji mebli. Ale jest to materiał najwyższej jakości, a meble ze starego drewna to meble na pokolenia. Nie paczą się, nie rysują, nie odkształcają, a zabezpieczone naturalnym olejowoskiem są autentycznie plamoodporne.

Coraz więcej osób  docenia piękno i jakość starego drewna oraz fakt, że meble z takiego drewna to produkt w 100% ekologiczny. Coraz więcej osób rozumie, że taki mebel to inwestycja. Za kilka lat każdy z tych mebli będzie wart dwukrotnie, a nawet trzykrotnie więcej. Starego drewna jest bowiem coraz mniej, a nie jest ono materiałem odnawialnym. Warto więc zainwestować w meble ze starego drewna, zanim ten wspaniały materiał stanie się niedostępny lub zbyt drogi. Niech stare drewno trafia spod strzech do Waszych domów.

pieniek-ze-starego-drewna

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds