"Stare jest piękne" - podsumowanie konkursu - Regalia

„Stare jest piękne” – podsumowanie konkursu

29/03/2016, dodany przez: Regalia

Serdecznie dziękujemy za udział w naszym konkursie facebookowym.

Wyniki zaprezentowaliśmy na naszym profilu.

Gratulujemy zwycięzcom. Jednocześnie zamieszczamy najlepsze cytaty naszych fanów, wyjaśniające nam dlaczego „stare jest piękne”. Oto niektóre z nich:

 • Stare jest piękne – bo jest życiowo mądre. Bo jest wytrzymałe. Bo to jedyne, co nieuchronne. Bo wszystko co jest żywe i oddycha jest piękne. Stare jest piękne, bo pochodzi od rdzenia jestestwa – jest tym, co było i pozostało.
 • Stare jest piękne, bo młode jest zazwyczaj uważane za przepiękne. Jest, według mnie przesłodzone, przerysowane, przereklamowane, i w końcu: przemijające. A ja nie lubię tego „prze”, nie znoszę (prze)sady. Stare jest owej (prze)sady pozbawione, dlatego jest po prostu czysto, naturalnie, szczerze… piękne.

 • Stare jest piękne, ponieważ przesycone jest niejedną niezwykłą historią. Wzbudza w nas ludzkie odruchy- wzrusza, wzbudza szacunek, każe się zatrzymać i zastanowić nad sensem własnego życia i przemijaniem.
 • Bezkonkurencyjność i historia. Stare jest piękne ponieważ ma coś, czego nowe rzeczy nigdy mieć nie będą- niepowtarzalność. Drugiego takiego samego nie ma. To człowiek wkładał serce, talent w wytworzenie tego przedmiotu, teraz robi to maszyna, która jak wiadomo, uczuć nie posiada i wykonuje tysiące takich samych rzeczy (…)
 • Stare przedmioty fascynują mnie ze względu na swoją tajemniczość. Każda wiekowa rzecz ma swoją własną historię, skrywa w sobie wiele wspomnień poprzednich właścicieli. Najcenniejsze według mnie są przedmioty posiadające wartość sentymentalną. Bransoletka, która dziś przeżywa swoją drugą młodość mogła być prezentem urodzinowym, który nasza prababcia dostała od swojej mamy. Pierścionek zaręczynowy, wręczany wybrance serca może być przekazywany z pokolenia na pokolenie od wielu lat, przynosząc szczęście kolejnym pokoleniom (…)
 • Stare jest piękne.. Zabytkowe przedmioty mają duszę. Uwielbiam na nie patrzeć wyobrażając sobie ich historię.Nigdy nie zapomnę jak podczas pobytu w Anglii chodziłam na tzw placyki.Dziwiło mnie dlaczego ludzie sprzedają takie niesamowite rzeczy za bezcen i smuciło, że nie mogę kupić wielkich zegarów gdyż nie miałabym ich jak przewieść do kraju (…)
 • Stare jest piękne, ponieważ pozostaje jako symbol, jest nieulotne. Starzejąc się nabiera dostojności, a przybrane w nowe maski przedmiotów nadaje im większą wartość.
 • „Stare” żyje! Jest piękne dzięki swojej „duszy” i prawdziwości. Budzi respekt, każąc zatrzymać się na moment.
 • W nowoczesnym świecie jesteśmy znużeni masową produkcją. Szukamy piękna w otaczającym nas świecie poprzez stare ręczne techniki, tradycyjne materiały czy przedmioty. (…)
 • (…) Wielki sentyment do starych rzeczy czuję – jestem wiekowa i z nimi się identyfikuję. Stare meble często ręcznie robione, są solidnie wykonane i jakże pięknie rzeźbione.Są wykonane z drzewa dobrego, cieszą użytkownika niejednego. Służą z pokolenia na pokolenie, stanowią rodzinne pamiątki, zawsze są w cenie.Ja w takich antykach byłam wychowywana sypiałam w łóżku, w którym spała moja prababcia , babcia a także moja mama.Dla mnie wszystko co stare bije czaru wdziękiem  i dlatego uważam ,że stare jest piękne. (…)
 • (…)  To mój mały azyl i odskocznia od szarej codzienności po powrocie z miejskiej „betonowej” nowoczesnej przestrzeni.
  W prowansalskiej kuchni na pierwszy plan wyłania się mój król jadalni- dębowy stół,na którym toczy się moje codzienne centrum życiowe.  (…)
 • (…)  Przedmioty ” Stare ” służyły ludziom przez lata i zawsze spełniały swoje zadanie, takie twory mają w sobie duszę.  Mają ” to coś ” przez które są piękne i ludzie chodzą oglądać je do muzeów.
 • (…)  Odciśnięte piętno czasu w czarodziejski sposób sprawia, że „stare” jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jest w nim tajemnica, a kiedy dobrze się wsłuchać cichutko szepcze swoją historię.(…) Weszłam na Waszą stronę przypadkiem i … przepadłam. To co robicie jest przepiękne. Tak wydobyć piękno zaklęte w starym drewnie to naprawdę Sztuka. 
 • Stare jest piękne i niesamowite, ponieważ tworzone jest ze szlachetnych materiałów, w których jest zaklęta pasja i dusza artysty oraz rzemieślnika. Lubię otaczać się przedmiotami starymi, drewnem, które doświadczyło wiele, które jest zaczarowane historią. Mając takie otoczenie sama czuję się jak w lepszym świecie, wypoczywam jak wtedy gdy spaceruję w pięknym starym lesie. 
 • „Stare jest piękne” ponieważ niesie w sobie przekaz, bagaż różnych ludzkich historii, powiew przeszłości. Nowe może być ładnie wykonane, ale jest puste, niczego nie opowiada, nie uczy, nie było świadkiem żadnych wydarzeń, ale stare ma w sobie to coś. Pozwala przenieść się w dawne dzieje, pachnie przeszłością, ma w sobie tajemnicę. Można zastanawiać się czyje ręce tego dotykały, jakie ludzkie historie rozgrywały się przy udziale tego „starego”. Ten mistycyzm i aura tajemniczości dodają
  „staremu” piękna i blasku oraz sprawiają, że staje się wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
 • (…) Ale stare rzeczy mają duszę. Być może skrzypiąca pod moimi nogami deska dostała drugie życie i jest teraz czyjąś półką, choć kilkanaście lat temu była świadkiem moim pierwszych kroków, pierwszych upadków. Być może jest teraz półką, na której stoi stara, emaliowana miska przerobiona na paterę, albo pęknięta lata temu ramka na zdjęcia – dziś odnowiona z szansą na „drugie życie”.
  Stare rzeczy są piękne, bo są magiczne. (…)
 • Stare jest piękne, bo w nim zaklęte zdarzenia, wspomnienia, marzenia. Stare, choć kruche, ma wewnątrz duszę. Więc budzi nasze westchnienia.
 • Stare jest piękne ponieważ ma duszę i charakter, których nie posiadają rzeczy obecnie produkowane masowo, często z najtańszych produktów, seriami basic. W starych rzeczach widoczna jest dbałość o szczegóły, ale także o funkcjonalność. Docenia się ich walory estetyczne, ale też sam wiek. Drewno wieloletnie jest szlachetne, widać, że przetrwało próbę czasu (nawet kilkaset lat). Stare mury, liczące niekiedy ponad pół tysiąclecia, przyciągają wzrok, dumne i nieugięte mimo wielu stoczonych w nich wojen, pożarów, klęsk. Wchłaniały przez lata historię, którą można poczuć przechadzając się korytarzami z dawnej cegły, patrząc na kandelabry i potężne sztaby zamykające drzwi. Piękno starości jest widoczne w jej przemijaniu, docenia się rzeczy stare ponieważ są niespotykane, jedyne w swoim rodzaju, są „białymi krukami”. Nie do każdego wnętrza pasuje „postarzenie” go, ale takie elementy, odpowiednio dobrane, nadają specyficzny rys miejscu, w którym się znajdują, i swoim pięknem i urokiem mogą przenieść nas duchem w dawne czasy- kiedy zostały stworzone przez dawnych twórców: kowali, stolarzy… 

 

Zacytowaliśmy tylko niektóre fragmenty opisów, ale zarówno z nich, jak i ze wszystkich odpowiedzi wynika, że najważniejsze cechy „starego” to – trwałość, piękno i dusza.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds