REGALIA - manufaktura wyrobów ze starego drewna, kuźnia metalu i świadomości - Regalia

REGALIA – manufaktura wyrobów ze starego drewna, kuźnia metalu i świadomości

 

 

REGALIA – czy meble z drewna mogą być ekologiczne?

Dziś chciałbym się z Wami podzielić tym, co REGALIA tworzy – z drewna i z serca. Czyli wyrobami ze starego drewna, tworzonymi w naszej polskiej manufakturze. Tworzonymi z miłością – do drewnianego surowca, do tradycyjnego rzemiosła i do ekologii.

Podstawą naszego działania jest filozofia niemarnowania i szacunek do natury. Tworzymy wyłącznie ze starego drewna i z metalu z odzysku – uzyskanych w ramach świadomych, rozsądnych rozbiórek. Materiał starannie selekcjonujemy, odczyszczamy, przygotowujemy – a potem wyrabiamy z niego cuda. Zabezpieczamy je naturalnymi olejowoskami, by było bezpiecznie i zdrowo. A potem słyszymy okrzyki zachwytu – i to lubimy najbardziej.

Tworzymy wnętrza ze starego drewna – wykorzystujemy do nich stare deski i stare belki. Nasza specjalność to meble kuchenne ze starego drewna, ale aranżujemy również salony, sypialnie, łazienki – a nawet cale domy. Nasze wyroby to drewniane stoły, stoliki, komody, regały. 

 

REGALIA – manufaktura wyrobów ze starego drewna

Mógłbym tak długo, ale o tym było już nieraz na naszym blogu. Dziś chciałbym napisać coś bardziej selektywnie. O naszych wyrobach. Ale nie byłbym sobą, gdyby było zwyczajnie. W REGALIA dużą wagę przywiązujemy do ekologii i zdrowia – a dokładniej do czerpania surowców z natury i życia w pięknym, bezpiecznym i zdrowym domu. Taki, w którym każdy oddech napawa naturą. I który zachwyca nie tylko urokiem, ale także świadomym wyborem. 

Jesteśmy również na etapie tworzenia nowego sklepu internetowego. Wierzę, że wkrótce będziecie mogli do niego zajrzeć i naładować całe koszyki. To też inspiruje mnie do poszukiwania formy opisu naszych wyrobów. Jeszcze nie wiem, jak to będzie, ale wiem, czym chciałbym się z Wami podzielić dziś. 

Naszymi wyrobami, naszą filozofią i naszym duchem uświadamiania. Dziś będzie o stołach. I o tym, czy wiesz, że …?

 

Stoły ze starego drewna REGALIA

 

Stół ze starego drewna i gwoździ

Czy wiesz, że jedno duże drzewo pochłania tyle CO2, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych? To nie wszystko. Łącznie, sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych. Dlatego bardzo je szanujemy. Nie przyczyniliśmy się do zniknięcia z lasu choćby jednego drzewa. Odzyskujemy je, myśląc o naturze, jakości i Państwa zachwycie.

 

                       

 

Blat stołu wykonany został z rdzenia belki, czyli jej wnętrza. Nosi niepokryty patyną, ale pozwalający dostrzec piękno starego drewna kolor. Gładszy w dotyku, nieostry w spojrzeniu, z natury spokojny. 

Szczypty grzeczności ujmują mu odzyskane oryginalne stare gwoździe. Oczyszczone i zabezpieczone kontynuują swoją misję wsparcia drewnianej konstrukcji. Patrząc na ten stół masz nieomylne wrażenie, że tu wszystko jest na swoim miejscu. 

Stół z pozoru prosty, a niezwykły. Dla osób, które cenią nieoczywistość i widzą poza czernią i bielą.

 

                       

 

Stół ze starego drewna „Iks”

Czy wiesz, że 1 ha lasu w ciągu doby wytwarza tyle tlenu, że jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie 2500 osób? A jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób. Las to życie. Dlatego wycinanie drzew jest sprzeczne z naszymi przekonaniami. Do tworzenia naszych mebli używamy wyłącznie stare drewno pozyskane z mazurskich gospodarstw. Tych, które powstały ponad 100 lat temu i do których drzewo ścinano ręcznie, toporami. To oznacza, że drewno do blatu tego stołu powstało wiek lub dwa wieki temu. A przez kolejne może być z Tobą i Twoimi potomnymi. 

 

                    

 

Blat stołu to stare, ręcznie rżnięte drewno, które nosi mozolną pracę ludzkich rąk. Oryginalna stara powierzchnia opowiada historię jego ścięcia i dalszego życia. Silna niedoskonałością i nieusilnie doskonała.

Drewniane nogi, tworzące konstrukcję w kształcie litery „X” wieszczą kuszącą niewiadomą. Zapowiedź wszystkich fajnych rzeczy, które mogą się wydarzyć przy wspólnym stole. 

Stół sprawiający, że z entuzjazmem oczekuje się na nieznane i z lekkością stawia czoła niespodziewanemu, również gościowi. 

 

                              

 

Stół tradycyjny ze starego drewna

Czy wiesz, że wycinając istniejące lasy, uwalniamy zmagazynowany w nich w ogromnych ilościach węgiel? Szacuje się, że jeden hektar starego środkowoeuropejskiego lasu trzyma w sobie około 150 ton węgla. To nie jedyny powód, dla którego do tworzenia naszych mebli wykorzystujemy wyłącznie drewno z odzysku. Jest to w harmonii z naszą miłością nie tylko do natury, ale również do jakości surowca i zdrowej przestrzeni wokół siebie.

Stół powstał z drewna, którego historia, po długim życiu drzewa, rozpoczęła się przed ponad wiekiem. Zaczęła się od pragnienia domu i długich poszukiwań jego przyszłego właściciela, by znaleźć najlepszy surowiec. Sto lat później my uczyniliśmy z niego stół.

 

                       

 

Blat ręcznie rżnięty – jeśli lubisz mniej równo, mniej symetrycznie, niby nieidealnie, albo z rdzenia belki – jeśli w miejsce „mniej” wolisz „bardziej”. Wsparty na solidnych drewnianych nogach. Widać, że garnkom się nie kłania.

Stół prawdziwie drewniany. Tradycyjny nie tylko w surowcu, ale i w konstrukcji. Tak najczęściej wyglądał ten, który rysowaliśmy w dzieciństwie. A przynajmniej na pewno miał tak wyglądać. Taki, przy którym można gadać bez końca.  

 

                        

 

                                                 

 

Stół drewniany z półką

Czy wiesz, że zalesiony pas ziemi o szerokości 250 m obniża hałas samochodowy o około 66%? Bez niego, by osiągnąć ten sam efekt, musielibyśmy odsunąć się od drogi aż o 2 km. Lasy działają jak strefy buforowe, chroniąc przed zanieczyszczeniami i hałasem. Tworzy filtrujący most pomiędzy naszym zdrowiem a skutkami cywilizacji. Skoro filtr, to flirt…

Tutaj w wykonaniu pomiędzy blatem a podstawą. Nogi nieśmiało chowają się pod powierzchnią
z rdzenia belki, jakby zbyt nieśmiałe, żeby się wychylić i dorównać. Patrząc, widać jednak, że to nieprzypadkowe, a tylko mające dodać uroku. I działa.

 

                                     

 

Pod blatem półka na dobrą książkę, otwartą tabliczkę czekolady, grę planszową albo kota. Jakby most wiszący, z tych bezpiecznych – zdecydowanych i stabilnych. Łączy ludzi. 

Stół dla osób lubiących łączyć, a nie dzielić. Przy nim każdy inny wydaje się być potrzebny jak dziura
w moście.

 

                                 

 

Stół drewniany z białymi nogami

Czy wiesz, że jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie? Taki efekt daje pięć dużych działających w tym samym czasie klimatyzatorów, obniżając temperaturę otoczenia o 3-7 stopni Celsjusza. Drzewa działają niczym olbrzymi klimatyzator w upalne letnie dni, ochładzając powietrze atmosferyczne. 

Kto z nas nie lubił chować się w pod drzewem przed piekącym słońcem, czując jak kojący chłód w jednej chwili zmienia świat na dużo bardziej przyjemny? Dokładnie tak jak nasze meble. 

 

                       

 

Powierzchnia blatu stołu powstała ponad 100 lat temu, kiedy pilarz ściął pieczołowicie wybrane przez gospodarza drzewo. Po tym, jak przez stulecie służyło malowniczej stodole, odzyskaliśmy piękne, ręcznie rżnięte drewno, by stworzyć z niego ten właśnie blat.

Stół na podstawie drewnianej, dla kontrastu gładszej i dla kontrastu białej. Nogi węższe u dołu, rozszerzają się ku górze. 

Dla osób lubiących poszerzać horyzonty.

 

                             

 

Stół drewniany na metalowych nogach

Czy słyszałeś, że aluminium chętnie poddawane jest recyklingowi, ponieważ w czasie tego procesu praktycznie nie traci się na jakości oraz na samym materiale, a wtórna obróbka aluminium pochłania ”zaledwie” 5% pierwotnego wkładu energii? Jednak ilość energii zużywana w czasie produkcji aluminium jest tak ogromna, że nawet jej oszczędność dochodząca do 95% nie czyni tego argumentu prośrodowiskowym. My chronimy środowisko prawdziwie. Stawiamy na obróbkę i odczyszczenie oryginalnego metalu i drewna z odzysku. Tylko z takich materiałów czerpiemy surowiec do tworzenia naszych wyrobów. 

 

                       

 

Podstawa stołu to rury. Wcześniej pokryte grubą warstwą czarnej farby, po odczyszczeniu ukazały nam swoją piękną przyciemnioną powierzchnię. Niegdyś służące jako rury do centralnego ogrzewania, dziś oddają wchłonięte ciepło dla ludzi. Wspierają środowisko i blat.

Blat stołu to stare deski. Jego wyjątkowość to połączenie nieklejone, powierzchnia tworzona jest przez odrębne deski, na wzór rzemiosła skandynawskiego. Struktura blatu to drewno ręcznie rżnięte, jak zawsze z odzysku i jak zawsze z ponad 100-letnią historią zasłyszaną w drewnianym domu.

Czy to biurko, czy to stół? To lub to, lub pół na pół. Dla osób z sentymentem do ławki szkolnej, w której chowało się liściki mniej lub bardziej miłosne, ściągi albo kanapkę po sekretnym gryzie.

 

                    Esszimmer Bretter Holztisch           

 

Stół drewniany na delikatnych metalowych nogach

Czy wiesz, że aby wyprodukować jedną tonę aluminium potrzeba 280 GJ energii? To oznacza, że jeśli zamienilibyśmy energię potrzebną do wyprodukowania jednej aluminiowej puszki o pojemności 0,33 l na ropę naftową, to ropa wypełniła by ćwierć tejże puszki. Dlatego aluminium nazywa się czasami „zastygniętą energią”. My wolimy żywą energię. Czerpiemy ją z metali, które sami odzyskujemy. Z szacunkiem do całej ich przeszłości kształtujemy ich teraźniejszość i zapewniamy przyszłość. Pozwalamy im się ponownie spotkać z drewnem, z którym przez ostatnie 100 lat żyły w jednym domu albo wręcz odwrotnie – z którym nie miały szansy się spotkać, będąc częścią dalekiej stodoły.

 

                       

 

Powierzchnia blatu to rdzeń starej belki. Gładszy, jaśniejszy, mimo wieku niezmożony czasem. Naznaczony, ale niezmęczony. Doświadczony, ale niepokonany. Subtelnej grubości. Kolor nadaje mu szlachetnego charakteru. Zrobiliśmy go na szaro, ale Tobie obiecujemy szczerość – jest piękny.  

Podstawa stołu to stare rury w harmonii z ręcznie giętymi prętami. Okrągły przekrój nadaje im jeszcze większej subtelności. Dzięki takiej konstrukcji stół stoi stabilnie, a patrząc, ma się wrażenie, jakby tańczył. 

Stół idealny, by z lekkością brnąć przez życie.

 

                          

 

Stół drewniany z grubym blatem

Czy wiesz, że jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych? Dlatego do produkcji naszych mebli nie zostało ścięte ani jedno drzewo. Ogromnym i bezpiecznym magazynem CO2 są również produkty z drewna. Posiadanie mebli ze starego drewna nie pozwala mu uwolnić się do atmosfery. Dzięki temu i Ty możesz ograniczyć skutki efektu cieplarnianego, mając wpływ na stabilność klimatu. Wykonać przyjazny gest w kierunku natury.

 

                         

 

Stół z ponadprzeciętną grubością blatu. Chłonie ciepło rodzinnej atmosfery i CO2. W czystości powietrza i ekologicznego sumienia widok starej, ręcznie rżniętej powierzchni cieszyć Cię będzie codziennie. Wraz ze stołem nabywasz wspaniałe poczucie uczestniczenia w kolejnym rozdziale życia starego drewna, które rozpoczęło się 300 lat temu i przez 120 lat było częścią życia mieszkańców drewnianego domu.

Podstawa stołu to stary metal, również z odzysku. Jego kolor to wynik wieku, nie malowania,
a widoczne wżery to działanie czasu, a nie środków chemicznych.

Wyjątkowość stołu to także jego waga: 460 kg. 

Stół wagi ciężkiej dla osób, które z lekkim sercem stawiają wartości ekologiczne nad materialnymi.

 

               

 

Wierzę, że ten wpis będzie inspiracją. Do nabycia stołu ze starego drewna REGALIA, do stworzenia wnętrza i do świadomych wyborów.

 

Jeśli kochasz stare drewno, staranne rzemiosło i solidne produkty oraz podzielasz moją filozofię życia zdrowego i w przyjaźni z ekologią, wejdź na stronę regalia.eu. Zmieniaj świat razem z nami. Kawałek po kawałku. Drewna.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds