PRACUJEMY Z NAJLEPSZYM PROJEKTANTEM ŚWIATA – NATURĄ. - Regalia

PRACUJEMY Z NAJLEPSZYM PROJEKTANTEM ŚWIATA – NATURĄ.

30/11/2021, dodany przez: Regalia

Moc drzemiąca w starym drewnie.

Była mroźna zima 1901 roku. Śnieg otulił świat miękką kołdrą puchu. Okna wiejskiej, mazurskiej chaty malowały się tajemniczymi i magicznymi obrazami. W palenisku słychać było skwierczenie rozżarzonego drewna. Dzieci przytuliły się do ciepłych kafli i co jakiś czas zerkały w stronę ojca, który zaopatrzony w ciepły kożuch, szykował się do wyjścia. Ciężko było mu opuścić przytulną izbę i stawić czoła spokojnej i złowrogiej jednocześnie zimie. Jednak ta pora roku, to najwłaściwszy czas, aby starannie wyselekcjonowane drzewa powalić ostrzem siekiery…

Taki obraz możemy mieć przed oczami, ilekroć pomyślimy o starym, wiekowym drewnie, które po latach ciężkiej pracy — jako konstrukcja budynków — zyskuje nowe życie wskrzeszone w nowej formie. To właśnie podczas takiej zimy cieśla wycinał drzewa. Nie był to przypadek, a celowe działanie. Doskonale wiedział, że w tak mroźny czas soków w drzewie jest najmniej, a więc pozyskane drewno będzie stabilne i trwałe. Pracując z nim, uniknie przykrych niespodzianek takich jak wypaczanie.

Dziś my kontynuujemy historię, która zaczęła się ponad 100 lat temu. W rzemieślniczy, manufakturowy sposób tworzymy unikalne meble z tego samego drewna, które ścięte zostało w 1901 roku, a może 1890? Mamy niebywałą przyjemność pracować z najlepszym projektantem świata – naturą. Nie walczymy z nią, a poddajemy się temu, co stworzyła. Wydobywamy z niej tylko, to co zachwyca i wzbudza podziw. Drewno, które sezonowane było przez ponad 100 lat, daje gwarancję jakości, ale przede wszystkim to magiczne i oryginalne zestawienie barw i faktur, współczesny luksus, którego nie można w żaden sposób podrobić.

Dlaczego jednak warto walczyć o ten cenny i szlachetny surowiec? Co czyni go wyjątkowym? Jakie skrywa walory? Jak przekonać do niego współczesnych konsumentów i projektantów?

Dla nas stare drewno to przede wszystkim szacunek do natury, hołd, jaki stawiamy dawnym rzemieślnikom i ich pracy, niebywała jakość, ale również swoista magia z posiadania i dzielenia się drewnem o bogatej historii i unikalnym uroku.

Bez względu jednak na konkretny powód, dla którego decydujemy się na użycie drewna z odzysku, miłość do drzew leży w ludzkiej naturze. Zastosowanie drewna z odzysku w domu zapewnia niepowtarzalny wygląd, który niemal płynnie łączy Twoją przestrzeń życiową ze światem przyrody i przeszłością. Wprowadza również harmonię i spokój, a wszystko dzięki powstałej przez lata teksturze i patynie.

Skąd pochodzi nasze odzyskane drewno?

Wysokojakościowe drewno, jakie wykorzystujemy do wytworzenia unikalnych mebli i elementów wystroju, pochodzi z remontów starych obiektów architektonicznych, takich jak: stare stodoły, stare siedliska, magazyny wojskowe, kamienice, dworki czy zabytki. Rzadziej, pozyskujemy je w drodze rozbiórki. Wkraczamy tylko wtedy, gdy stan budynków jest na tyle zły, że nie można ich wyremontować.

Ten proces jest dość żmudny, ponieważ rozbiórki lub demontaż starych belek czy desek wykonujemy ręcznie. Dzięki temu możemy zachować charakter i patynę drewna nabytą przez lata.

Kolejnym etapem, który jest równie czasochłonny, jest oczyszczenie odzyskanego drewna z pyłu, gipsu, cementu oraz gwoździ. Aby mieć całkowitą pewność, że w drewnie nie kryją się żadne metalowe elementy, przepuszczamy je przez wykrywacz metalu. Dopiero teraz drewno przygotowane jest do kolejnego procesu, jakim jest suszenie. Filozofia, jakiej jesteśmy wierni oraz ogromny szacunek do natury wpływa na nasze decyzje również na tym etapie. Proces suszenia drewna odbywa się zatem w ekologicznej suszarni, której ciepło jest produktem ubocznym biogazowni.

Dlaczego stare drewno jest lepsze od drewna pozyskiwanego współcześnie?

NIEBYWAŁA JAKOŚĆ

Przedmioty wykonane z odzyskanego drewna wyglądają nie tylko wyjątkowo, ale są zarówno trwałe, jak i mocne. Dziesiątki czy setki lat temu drzewa wycinano, jedynie zimą, kiedy soków w pniu było jak najmniej. Pozyskane w ten sposób drewno było trwałe i stabilne. Ponadto drzewa wzrastały w lasach dziewiczych i według swojego naturalnego rytmu. Rosły na glebach nieurodzajnych, a ich naturalny wzrost był niewielki, co za tym idzie, roczne przyrosty były znikome. To wszystko składało się na wspaniałą jakość drewna, było ono cięższe i twardsze.

Zupełnie odmiennie dzieje się obecnie – lasy z drzewami przeznaczonymi na wycinkę, to ogromne hodowle, a ich wzrost musi być szybki. Dlatego jesteśmy świadkami zalesiania gruntów rolnych.

Kiedy budowano stare dworki, magazyny czy siedliska, do ich konstrukcji używano tylko najbardziej stabilnego i trwałego drewna. Faktem jest, że wiele z tych starych budynków przetrwało setki lat.

Dodatkowo stare drewno jest o wiele mocniejsze niż dzisiejsza tarcica, ponieważ kawałki pochodzące sprzed XX wieku nie zostały zanieczyszczone przez szybko rozwijającą się gospodarkę.

STABILNOŚĆ I ODPORNOŚĆ NA PROCES WYPACZANIA SIĘ

Stare drewno jest bardziej stabilne wymiarowo niż drewno świeżo zebrane. Wynika to z tego, że stare drewno przez dłuższy czas było narażone na wiele zmian wilgotności. Dodatkowo przeszło wiele różnych ekstremalnych warunków pogodowych. Daje to elementom wykonanym ze starego drewna znacznie większą stabilność, niż może zaoferować świeże drewno. Można je zatem stosować w miejscach szczególnych takich jak kuchnia czy łazienka.

NAJSZCZERSZA EKOLOGIA

Wykorzystanie drewna z odzysku zmniejsza zapotrzebowanie na świeżo pozyskane drewno z lasów. Pomaga to chronić tereny leśne oraz zamieszkałe tam zwierzęta czy rośliny. Obecnie drzewa hoduje się masowo i masowo je wycina. W większości drewno wcale nie jest wykorzystywane do stworzenia mebli czy zaspokojenia potrzeb projektowych i architektonicznych, a przerabiane jest na płyty drewnopodobne. Płyty drewnopodobne to mieszanka włókien drewnianych oraz żywic i klejów, które w swoim składzie zawierają rakotwórczy składnik: formaldehyd.

Ponadto żywotność płyt drewnopodobnych jest krótka, co powoduje kolejną wycinkę drzew. Problemem jest również recykling i upcykling płyt drewnopodobnych. Po prostu nie można wykorzystać tego surowca ponownie.

Proces wycinki drzew, jego transportu i obróbki ma ogromny, negatywny wpływ na środowisko. Korzystanie z drewna z odzysku zmniejsza ten wpływ za każdym razem, gdy jest używane w projekcie. Stwierdzono, że skumulowana energia wykorzystana do produkcji tarcicy dziewiczej w porównaniu z odmianą zrekultywowaną była około 11 do 13 razy większa.

Odzyskane drewno jest zasobem odnawialnym, który można poddać procesowi recyklingu. Na przykład o wiele lepiej dla środowiska jest instalowanie starych podłóg drewnianych niż linoleum lub wykładziny na bazie ropy naftowej.

UNIKALNOŚĆ I ORYGINALNOŚĆ

Kupując meble ze starego drewna, kupujesz także kawałek wyjątkowej historii.

Wybierając drewno z odzysku, wspierasz historię naszego regionu i kraju i utrzymujesz przy życiu dziedzictwo naszych przodków.

Drewno, z jakiego ręcznie wykonujemy meble „przeszło swoje”. Czasami było belkami konstrukcyjnymi stodoły, a czasami magazynów wojskowych. Często dosłownie uratowane przed spaleniem.

Stare, wiekowe drewno poza swoją niebywałą jakością oferuje coś jeszcze. To magiczne zestawienie kolorów, faktur i ukrytych historii rzemieślników i ich dziedzictwa. 

Na powierzchni odzyskanego drewna odnajdziesz zapisaną starymi narzędziami historię ich obróbki, stuletni wiek pokryty patyną i tchnięte w nie życie pokoleń żyjących blisko natury. Poczujesz kunszt drwali i cieśli, ciepło słońca i świeżość wiatru. Poczujesz ślady życia drewnianego domu. 

Zmiana wyglądu domu za pomocą kilku elementów z drewna z odzysku jest łatwa i niedroga. Na przykład nowoczesna boazeria wykonana z desek wypalonych przez słońce.

Odzyskane drewno jest wyjątkowe, każdy jego element jest inny. Okazjonalny sęk, pęknięcie, ślad po gwoździu, to wszystko sprawia, że stare drewno jest unikalne, a przedmioty z niego wykonane dostojnie eleganckie i oryginalne, pokryte tajemniczą patyną, która wciąga i inspiruje.

W dzisiejszych czasach tak wiele przedmiotów, które kupujemy, jest produkowanych masowo. Kupując meble wykonane z drewna z odzysku, możesz mieć pewność, że każdy egzemplarz jest w 100 procentach oryginalny i powstał w sposób tradycyjny według starego rzemiosła, z niebywałą pasją.

Drewno z historią przypomina nam, że wszystko w życiu ma swój cykl.

W naszej manufakturze pracujemy bez pośpiechu, stosując tradycyjne, ręczne techniki rzemiosła. Z wiekowego drewna wydobywamy naturalne piękno, które zyskuje nowe życie, by przez długie lata służyć Tobie i Twojej rodzinie.

Jesteśmy dumni, że do powstania naszych mebli, nie ścięliśmy ani jednego drzewa.

Jest to nasz świadomy wybór. Znając wszystkie wartości tego szlachetnego surowca, nie moglibyśmy tworzyć inaczej. Cieszymy się, że nasza filozofia, nasza pasja i nasza miłość do starego drewna, przekonują coraz więcej osób do prowadzenia zrównoważonego życia. Bo najmniejsze, świadome decyzje mają znaczenie!

IJG

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds