KUCHNIE DREWNIANE „REGALIA”, CZYLI JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYMARZONĄ KUCHNIĘ. Część 2. - Regalia

KUCHNIE DREWNIANE „REGALIA”, CZYLI JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYMARZONĄ KUCHNIĘ.

Część 2.

 

 

Jak zaprojektować kuchnię

Projekt kuchni – poradnik

Obiecałem ostatnio, że pozbieram różne zasady rządzące kuchnią, a dokładniej jej projektowaniem – bo na kulinarnej jej stronie znam się jednak trochę mniej. No dobra, dużo mniej. Jeśli w ogóle można to porównywać. 

Zaraz po tym, gdy obiecałem, pomyślałem, że przecież nie znoszę poradników. Wszystkich tych, jak lepiej żyć, jak być szczęśliwym czy jak szybko schudnąć. Bo myślę, że jak się chce, to można. I pozna się drogę. Generalnie w życiu jestem wielkim wyznawcą słów: „Jeśli nie chcesz, znajdziesz powód, jeśli chcesz, znajdziesz sposób”. Dopóki nie trzeba złożyć prześcieradła z gumką.

 

               

 

Jak zaprojektować kuchnię – dlaczego „REGALIA”

Ale wiem też, że świat nie jest tylko czarno-biały i że często niełatwo znaleźć rozwiązanie. I że wtedy dobrze jest mieć miejsce, do którego można po nie sięgnąć. Dlatego staram się, by w „REGALIA” Polska Manufaktura tworzyć nie tylko meble kuchenne ze starego drewna, ale również przestrzeń na motywacje, inspiracje i wskazówki. To daje mi poczucie tworzenia społeczności, dla której ważne są wartości, którymi kierujemy się w „REGALIA”: odzyskiwanie starego drewna, natura, niemarnowanie, ekologia. A to dla mnie niezwykle istotne. Bo w „REGALIA” tworzymy drewniane meble kuchenne, które mają swoje dusze i które przekazują je Tobie – w zdrowiu, spokoju i zapachu drewna. A że robimy to od lat i z wielką radością – naszą i klientów, to troszkę dobrych praktyk znamy. Nie tylko te o trójkącie i strefach, o czym było ostatnio, ale i te mocno praktyczne. Do rzeczy. 

 

Projektowanie kuchni – zasady

Rozmieszczenie sprzętów w kuchni

Pamiętam nadal, jak jeszcze moja babcia ganiała dziadka: „Za blisko okna ta kuchenka”. Robiła to za każdym razem, gdy zgasł jej płomień pod garnkiem – jakby to dziadek w niego dmuchał. A dziadek odpowiadał cierpliwie: „Mogę zamurować.” Ale na to się babcia nie godziła, co nie powstrzymywało jej ponarzekać przy kolejnym gotowaniu przy otwartym oknie, gdy akurat wiatr nie tak zawiał. Dziś przy zdecydowanej przewadze kuchenek elektrycznych czy indukcyjnych nie jest to problem powszechny, acz dla wielbicieli żywego ognia i gotowania na gazie, może być aktualny. Warto o tym pamiętać, by nie musieć szyby zamieniać w tynk.

 

                Kuchnia z drewna

 

Odległości pomiędzy sprzętami w kuchni

U babci również lodówka stała z dala od kuchenki. I choć nigdy wcześniej nie przykuło to mojej uwagi, to gdy w „REGALIA” zacząłem tworzyć kuchnie ze starego drewna, wydało mi się to nagle tak oczywiste. Kuchenka wytwarza bowiem ciepło, które zmusza lodówkę do zintensyfikowania chłodzenia, by utrzymać właściwą temperaturę. A to przecież zupełnie nieekonomiczne. Babcia wiedziała, co robi. Albo dziadek, umieszczając ją z dala – by nie wysłuchiwać, że coś znowu za blisko. Z tego samego powodu lodówka nie powinna stać przy oknie, gdyż słońce może działać jak kuchenka. A, wiadomo, babcia jak babcia. 

 

Plan ułożenia mebli w kuchni

W realizacjach kuchni drewnianych „REGALIA” lubię zabudowy na planie L, U czy G i jakby nie było – dwurzędowe. Dają możliwość poczucia przestrzeni, pomieszczenia wszystkiego, co potrzebne, umieszczenia sprzętów AGD i urządzeń bez ograniczeń, a przede wszystkim swobodnego, ergonomicznego poruszania się po kuchni. No gdzieś ten magiczny trójkąt musi mieć swoje kąty. A przy kuchni jednorzędowej to można tylko cięciwę wymalować.

Wiemy,  że czasami kusi kuchenka w narożniku. Osobiście, podoba mi się takie rozwiązanie, ale w „REGALIA” wiemy, że często nie jest to droga, za która warto podążyć. A nierzadko wręcz całkowicie niepraktyczna. Bo fajnie mieć swobodny dostęp do kuchenki z obu stron. Ale jeśli o takiej marzysz, nie rzucaj marzenia od razu. Sprawdzimy, co zrobić można, a czego nie warto, a decyzję podejmiesz Ty. 

 

Kuchnia ze starego drewna w stylu nowoczesnym              

 

Odległości w kuchni

No i są jeszcze te odległości. Moja dusza jest bardziej artystyczna niż ta matematyczna babci – choć wyszywać haftów na serwetkach  jak ona nie umiem w ogóle – i stąd wyznaczanie jakiś ścisłych ich zasad mocno mnie krępuje. Szczęśliwie, nie na tyle, by nie stworzyć pięknych mebli kuchennych ze starego drewna. Tym bardziej, że praktyka przekonuje, że warto mieć je w głowie i w projekcie wymarzonej kuchni. Wspomnę więc tutaj o właściwej odległości pomiędzy zlewem a płytą grzewczą. Dobrze, gdy zmieścimy tam swobodnie garnek czy brudne naczynia. Mówią, by było to około 40 cm. Ale my zawsze to sprawdzamy. 

W kuchniach dwurzędowych, które, jak już wiecie, dobrze, gdy odległość pomiędzy meblami na przeciwko siebie to 120 cm. Daje to swobodę otwierania szafek, szuflad, opróżniania zmywarki czy piekarnika oraz poruszania się i pracy w kuchni dla dwóch osób. Babcia byłaby szczęśliwa. Dziadek pewnie nieco mniej.

Jeśli decydujemy się również na zabudowę górną, ważna jest także  odległość pomiędzy nią a zabudową dolną. Teoretycznie, minimum 45 cm. Ale i to zależy od wieli rzeczy – jaką funkcję ma blat lub to, co na nim/zamiast niego i jak niscy lub wysocy są gospodarze. Zmierzymy więc pomieszczenie, a jak będzie trzeba to i Was. I dostosujemy kuchnię do Was, byście Wy nie musieli dostosować się do niej.

 

                       

 

Wymiary w kuchni

Gdy już mowa o zabudowie górnej – to pojawia się pytanie o kolejne wymiary. Wierzę, że jej wysokość nie ma granicy innej niż sufit. Ani też wartości minimalnej. Określasz ją Ty, jeśli masz precyzyjne wyobrażenia albo my dla Ciebie – jeśli wolisz, gdy ktoś wyobrazi sobie to za Ciebie.

O wymiarach zabudowy dolnej nie będę wiele pisać, bo tu najważniejsza jest wysokość. Optymalna to 90 cm z blatem, chyba że jest to blat barowy – wówczas potrzebujemy dodatkowych 20-25 cm, by się wygodnie oprzeć, a siedząc na hokerach nie obijać ud. Dopasujemy to jednak do Ciebie i Twojej rodziny. A szerokość szafek, szuflad i półek  – do tego, co posiadacie lub posiadać planujecie i zależnie od tego, czy i jak głęboko chcecie to schować. A może wręcz przeciwnie – wyeksponować we wnętrzu lub po prostu coś mieć pod ręką. Nasze kuchnie drewniane na wymiar „REGALIA” mają być dla Was. Tak funkcjonalne jak to możliwe i tak piękne, jak sobie to wyobrażacie. Nawet w najśmielszych wersjach.

Poza tymi wymiarami zadbamy także o wymiary blatów – ich długość i głębokość, miejsc na sprzęty AGD pod zabudowę, takich jak lodówka, płyta, piekarnik, okap, zlew oraz wszelkiej kuchennej przestrzeni – tej na przechowywanie, gotowanie, na przejście i na przebywanie. 

 

Wyspa w kuchni

Moja babcia mawiała: „Zlewozmywak i płyta muszą być na tej samej ścianie.” Akcentowała to szczególnie wówczas, gdy coś jej uleciało z garnków, które latały pomiędzy kuchenką a zlewem, zadowolona, że wystarczy przetrzeć szmatką – bo mikrofibry nie akceptowała – i nie musi myć podłogi. To więc dziadkowi wyszło, a pochwały, choć znacznie rzadsze, kompensowały lament z powodu okna. W „REGALIA” wiemy, że lubicie mieć zlewozmywak lub kuchenkę na wyspie. Nie martwcie się więc. Znajdujemy na to świetne rozwiązania.

 

                       

 

A skoro jesteśmy przy wyspie, to tam to dopiero są dylematy. Co na niej, co pod nią, jaka szeroka, jaka głęboka, z czego, gdzie… Różne mają nasi klienci życzenia, wyobrażenia i oczekiwania. Te ostatnie od kuchni, wyspy i od nas. W zależności od tego, czy chcą na niej kroić, wałkować, pichcić, zmywać – doradzamy i tworzymy przyjazne wnętrza. To może być minimalne 60 cm głębokości – bo tyle jest miejsca, bo wyspa będzie użytkowana jednostronnie, bo nie będzie na niej sprzętu lub komfortowe 120 cm – bo lubimy przestrzeń również przy desce do krojenia, bo będzie płyta, czy coś pomiędzy, albo i wyspa z blatem barowym, który zabiera nieco blatu wyspy, więc warto go jej „oddać”, pogłębiając wymiar. 

 

Kuchnie ze starego drewna „REGALIA”

Tworząc kuchnie drewniane, w „REGALIA” często wchodząc do wnętrza, widzimy już w sercach, jak ono ma wyglądać. Ale najważniejsze, byście poczuli to Wy. Byście bez względu na rozmiar dostępnej powierzchni, układ kuchni i potrzeby jej zagospodarowania czuli się dobrze. Byście oddali się naszym umiejętnościom i byli zachwyceni. 

Może zabrzmi to pysznie (zapewne to słowo w swej dwuznaczności nie przyszło mi do głowy w tym momencie przypadkiem), ale w naszej kuchni będziesz czuć się najbardziej komfortowo – swojsko, a jednocześnie luksusowo. Będzie elegancko, ale także ciepło. Obiecuję. 

W „REGALIA” tworzymy piękne, funkcjonalne kuchnie ze stare drewna. Ale na tym ich urok się nie kończy. Mocno dbamy o to, by funkcjonalne były także ich wnętrza.

 

Systemy i rozwiązania funkcjonalne w kuchni

Mamy świadomość, że szafki, szafy, szuflady czy półki warto jest wyposażyć w systemy nadające im ergonomii, łatwości użytkowania, maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni oraz dopasowanie do rodzaju przechowywanych w nich rzeczy. Dlatego szafki narożne wyposażamy w odpowiednie systemy – kosze, wysuwane półki. Szafki wąskie – w wysuwne tace, rozwiązania typu cargo albo takie, które idealnie wykorzystać na słoiki i butelki. W zabudowie dolnej lubimy jak najwięcej praktycznych szuflad, które swoją pojemnością  i łatwością dostępu pomieszczą, a w górnej systemy, które wspierają zasięg naszych rąk – opuszczane półki, mechanizmy otwierania drzwiczek. A propos drzwiczek, niezależnie, czy to te dolne, czy te górne – zwrócimy uwagę na to, w którą stronę powinny się otwierać. Jesteśmy za stworzeniem strefy przechowywania typu wysokie, szerokie cargo, ale i wiemy, gdzie przydałoby się to niskie i wąskie. 

 

                       

 

                Kuchnie Regalia        Kuchnia z drewna

 

                        

 

Instalacje w kuchni

Babcia moja też zawsze mówiła: „Za mało gniazd żeś mi tu zrobił”, oczywiście do dziadka, który w końcu wetknął trójnik koło lodówki. Gdy babcia kazała mi ubijać białko na deser z czerwoną porzeczką, a mi trudno jeszcze było sięgnąć stołu, lubiłem w tym kącie włączać mikser. Bo po pierwsze, mogłem tam sobie po cichu wyjadać paluchami z garnka, gdy już się trochę ubiło, a po drugie, babcia nie widziała, gdy mi czasem bryzgnęło na ścianę. Dziadek zawsze był czujny i przecierał ot ściereczką, zanim zauważyła.

Gdy już mamy plan kuchni, warto więc rozważnie zaplanować elektrykę w domu – gdzie gniazdo, gdzie włącznik, gdzie oświetlenie. I ile tego. Bo oświetlenia w kuchni nigdy nie za wiele i dobrze, gdy jest zróżnicowane. To nad blatem roboczym ma być wyraźne, to pod szafkami może trochę mniej, to nad wyspą dostosowane do tego, czemu ona służy, a to nad stołem dobrze, gdy nie męczy.  Czasem cieplejsze, czasem chłodniejsze, gdzieś mocniejsze, innym razem słabsze. Zaufaj nam.

Podpowiemy też, co z wentylacją, co z przyłączami – wodnymi i kanalizacyjnymi, gdzie gniazda, a gdzie siła. I na jakiej to wszystko wysokości, by potem nie zwisało, nie gięło się, nie zawadzało i nie kapało.

 

Jeśli wydaje Wam sie, że tego wszystkiego, co trzeba przemyśleć, zaplanować, przewidzieć i zrobić jest ogromnie dużo, to tak, macie rację. I jeśli myślicie, że wolelibyście, by zrobił to ktoś za Was,to wcale Wam się nie dziwię, Wiem, że są tego różne powody. Czasami brakuje czasu, a czasami po prostu nie ma się do tego głowy. A nierzadko myślimy: „Niech zajmą się tym profesjonaliści”. Dlatego robimy to w „REGALIA” Polska Manufaktura. Tworzymy kuchnie drewniane na wymiar – od projektowania po realizację. Chętnie zrobimy to również dla Ciebie.

W następnym wpisie kompleksowo o tym, jak.

 

Jeśli kochasz stare drewno, dbałe rzemiosło i solidne produkty oraz podzielasz moją filozofię życia zdrowego i w przyjaźni z ekologią, wejdź na stronę regalia.eu. Zmieniaj świat razem z nami. Kawałek po kawałku. Drewna. 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds