Jak wybrać odpowiedni rodzaj powierzchni ze starego drewna - Regalia

Jak wybrać odpowiedni rodzaj powierzchni ze starego drewna

18/05/2017, dodany przez: Regalia

Stare drewno to nie tylko wysoka jakość i gwarancja trwałości mebla. To również możliwość wyboru różnego rodzaju powierzchni różniących się od siebie śladami obróbki sprzed stu lat oraz stopniem oddziaływania na nie warunków atmosferycznych. I to właśnie decyzja o wyborze powierzchni drewnianej jest dylematem, przed którym staje każdy nasz klient i prawie każdy mówi tak: „Proszę mi wytłumaczyć, o co chodzi z tymi rodzajami powierzchni, bo ja się na tym nie znam”. W tym artykule wyjaśniamy i pokazujemy, o co chodzi.

Stare drewno,  z którego wykonujemy nasze meble, pochodzi z belek i grubych dech pozyskiwanych podczas rozbiórki. Sto lat temu belki obrabiano na dwa sposoby – ciosano je siekierką lub rżnięto na traku. Oczywiście, robiono to ręcznie.

Tak obrobione drewno służyło jako belka konstrukcyjna wewnątrz budynku, na którą nie oddziaływał deszcz, wiatr i śnieg i nie wypłukiwał miąższu spomiędzy słojów. Belka nabierała patyny i charakterystycznych spękań. Z lica takich belek wykonujemy meble ręcznie ciosane lub ręcznie rżnięte.

Powierzchnia ręcznie ciosana jest bardziej nierówna i stanowi wspaniałą ozdobę łazienki jako blat pod umywalkę lub szafka łazienkowe. Z ciosanych belek wykonujemy również łóżka, stołki, ławy i szafki rtv. Dla odważnych – barek kuchenny ręcznie ciosany albo stół rustykalny. Oto powierzchnia ręcznie ciosana z bliska.

Powierzchnia ręcznie rżnięta jest równiejsza i zalecamy ją jako blaty stołowe lub blaty kuchenne. Jest też wspaniałym materiałem, z którego powstają komody, szafki i stoliki kawowe. Tak wygląda lico ręcznie rżniętej belki.

Innym rodzajem belki, z której wykonujemy meble, jest płaz, czyli belka lub bardzo gruba decha, która stanowiła zewnętrzną ścianę budynku. Na taka belkę oddziaływał wiatr, deszcz i śnieg żłobiąc w niej charakterystyczne rowki. Jest to – naszym zdaniem – najpiękniejsza powierzchnia, z której wykonać można każdy mebel. Oto ona.

Kolejne rodzaje powierzchni ze starego drewna, z których wykonujemy nasze meble, to rdzeń belki – strukturyzowany i traczowany. Drewno pochodzi ze środka belki, więc z oczywistych powodów nie mogło się patynować. Dlatego też jest jaśniejsze niż lico belek i przyciemniamy je naturalnym olejowoskiem. Powierzchnie z rdzenia są też bardziej równe niż powierzchnie licowe, więc często klienci wybierają je jako blaty kuchenne.

Czym różni się rdzeń strukturyzowany od rdzenia traczowanego? Rdzeń strukturyzowany ma wyczuwalne pod palcami słoje drewna, natomiast rdzeń traczowany to powierzchnia delikatnie pofalowana. Różnicę najlepiej widać na poniższych zdjęciach.

Rdzeń strukturyzowany.

Rdzeń traczowany

Klienci często pytają, czy powierzchnie różnią się pod względem jakości drewna. Nie. Jakość starego drewna jest taka sama, bo pochodzi z tych samych starych belek i płazów, chociaż z różnych ich części. Jedyną różnice stanowi estetyka, a tak naprawdę – co się komu podoba. Jedni klienci wolą powierzchnię jak najbardziej nierówną, ze śladami obróbki, dziurami po gwoździach i mocno spękaną. Inni wybierają powierzchnię gładszą, bez pęknięć i nierówności. Jednak bez względu na to, którą powierzchnie wybiorą, mebel jest zawsze piękny. Gwarantujemy!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds