Drewno zabija koronawirusa – naukowe dowody.
Spokojnie – nie nawołujemy do ucieczki do lasu lub bunkrowania się w drewnianych chatach! Nie mamy też zamiaru wykorzystywać wszędzie obecnego tematu koronawirusa. Pragniemy tylko, po raz kolejny, przedstawić Wam kilka interesujących informacji o właściwościach drewna i przekonać do codziennego korzystania z drewnianych przedmiotów.
Pan Erwin Thoma – austriacki leśnik, właściciel jednego z największych tartaków w Europie (wspominaliśmy o tym Panu w artykule – „Uśpiona wiedza, którą odkryto, czyli rzecz o księżycowym drewnie”) udowodnił, że ludzkie serce zwalnia swój rytm w pomieszczeniu wyłożonym drewnem. Udowodnił też jak negatywnie oddziałują na nasze zdrowie popularne obecnie sztuczne materiały budowlane i wykończeniowe. Niebawem napiszemy o tym.
W nasze ręce niedawno wpadł artykuł opublikowany przez National Geographic , w którym pojawiły się raporty naukowych badań z amerykańskiego czasopisma medycznego „New England Journal od Medicie”. Treść tych informacji chcemy Wam przytoczyć.
Amerykańscy naukowcy w badaniach nad wirusami udowodnili, że porowate przedmioty, takie jak ubrania wykonane z naturalnych materiałów i drewno, samodzielnie pozbywały się ze swojej powierzchni wirusa po mniej niż czterech godzinach. Dzieje się tak, ponieważ zarówno drewno, jak i naturalne materiały usuwają wilgoć z wirusa powodując w ten sposób jego degradację. A wiadomo bez wody nie ma życia.
Dla porównania wirus na powierzchni aluminiowej oraz lateksowej utrzymuje się do ośmiu godzin, na powierzchni kartonowej do dwudziestu czterech godzin a na stali nierdzewnej i plastiku nawet do trzech dni!
Zarówno koronawirus jak i inne testowane wirusy pandemiczne przeżyły mniej niż cztery godziny na wszystkich testowanych powierzchniach drewna. Pozostałe nieporowate materiały metalowe i niemetaliczne stanowią największe ryzyko i powinny być bardzo często czyszczone czy dezynfekowane.
Armia prawdziwych żołnierzy w drewnie.
Przy okazji – czy słyszeliście kiedyś o taninach (garbnikach roślinnych)? Te wytwarzane przez drewno, organiczne związki chemiczne niszczą zarazki i wirusy. Stanowią naturalną broń roślin przed patogenami. Istnieją wręcz źródła sugerujące, że kwas taninowy wykazuje skuteczność w ograniczaniu populacji gronkowca złocistego na skórze.
Dowodem na ich istnienie są oczywiście naukowe badania. Chcąc sprawdzić skuteczność tanin naukowcy poddali testom najpopularniejsze rodzaje kuchennych desek do krojenia (drewniane, plastikowe, szklane, metalowe). Na ich powierzchni pozostawili szczepy bakterii obserwując w ten sposób, na której najszybciej się rozmnożą. W rezultacie najmniej bakterii rozmnożyło się na deskach drewnianych i tylko w tym miejscu, w którym je pozostawiono. Na pozostałych powierzchniach bakterie rozmnożyły się prawie wszędzie.
Nieźle, prawda? Następnym razem wykorzystajmy tę naukową wiedzę przy remoncie naszego domu. Czy jesteśmy w stanie zmienić dzisiejszy plastikowy świat na świat materiałów naszych przodków, gdzie normą było drewno czy inne naturalne materiały?