DREWNIANA KUCHNIA ZAMKNIĘTA  LUB PÓŁOTWARTA - O CZYM WARTO WIEDZIEĆ  - Regalia

DREWNIANA KUCHNIA ZAMKNIĘTA  LUB PÓŁOTWARTA – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

 

Marzenie o drewnianej kuchni

Nie będę ponownie przytaczać historii moich znajomych o budowie domu, bo o tym wiele było tutaj. Wspomnę tylko krótko, że owi znajomi zburzyli niemal wszystkie ściany wewnętrzne w swoim nowo budowanym domu marzeń w noc po tym, gdy je zobaczyli. I zrobili to majzlem i młotkiem. Inspiracją jej były wspomnienia starego domu z jedną izbą, a jego – te z amerykańskich filmów, gdy gość wjeżdżał motocyklem do garażu i tam miał całe swoje życie. I po tej swoistej rozbiórce byli przeszczęśliwi. Że skończyli i że będą mieli w tym domu tak, jak sobie wymarzyli. Otwarty salon, otwartą kuchnię, otwarty dom. Choć inni pukali się w głowę jak dzięcioł w pień drzewa. I to dla nich jest dzisiejszy wpis. Dla tych, którzy lubią, gdy jest nieco intymniej. Czyli kilka słów o kuchniach ze starego drewna – w aranżacji zamkniętej i półotwartej. 

 

                     

 

Kuchnia zamknięta i kuchnia półotwarta ze starego drewna – alternatywa dla drewnianej kuchni otwartej

O wadach i zaletach kuchni otwartej napisałem tutaj. Dla ciągłości poruszonego tematu poczułem, że teraz warto opisać dobre i gorsze strony kuchni zamkniętej. Choć taką w „REGALIA” stworzyliśmy tylko raz – znak czasu. Piękną i majestatyczną. I w niej też żyją szczęśliwi ludzie. Ale jest też coś pomiędzy, czyli kuchnia  półotwarta. Oddzielona od salonu drewnianą wyspą, drewnianym barkiem, stołem ze starego drewna. 

 

Meble kuchenne ze starego drewna – jak zaaranżować kuchnię zamkniętą

Zamknięta kuchnia drewniana jest przyjazna wówczas, gdy na jej aranżację mamy zupełnie inny pomysł niż w salonie. I to zarówno w aspekcie stylu, kolorystycznym, geometrycznym czy użytych materiałów. Gdy różnice te są tak duże, że mogłyby zburzyć oczekiwaną harmonię w domu, warto rozważyć oddzielenie pomieszczeń. Marząc o dekoracyjnym art-deco w salonie i o kuchni rustykalnej kuchni, pozwoli to na wprowadzenie  zupełnie innego wystroju i stylu. Choć w przypadku kuchni ze starego drewna – czuję i wiem, że harmonia i piękno wnętrz nie zostałyby zaburzone. Drewniane meble kuchenne i drewniane meble do salonu „REGALIA” mogą współgrać w każdym stylu, mamy w tym ogromne doświadczenie. Tworzymy meble drewniane na wymiar, szyte marzeniami i wyobrażeniami klientów oraz naszym rzemiosłem, wiedzą i doświadczeniem.

 

              Køkken lavet af gammelt fyrretræ

 

Kuchnia drewniana – zalety kuchni w aranżacji zamkniętej

Kuchnia zamknięta to rozwiązanie dla osób, które lubią dyskretniej. Dyskretniej gotować, zmywać, dyskretniej kroić, szatkować, nalewać – albo rozlewać. Kuchnia zamknięta jest też dla tych, którzy coś muszą – ukryć, wytrzeć, schować, zamienić. Albo, które wolą jakoś – ciszej, spokojniej, samotniej.  Z pewnością kuchnia w formie zamkniętej daje więcej intymności. Zwykle pozwala na odcięcie się od ludzi, pozakuchennych dźwięków i różnorodnych czynników rozpraszających, a tym samym na większe skupienie na gotowaniu. Jest lepsza dla tych, dla których gotowanie to pewnego rodzaju odpoczynek czy medytacji. I dla tych, którzy lubią gotować w samotności. 

Kuchnia w odrębnym pomieszczeniu to generalnie ułatwiona kontrola nad bałaganem. Choć właściwie nad jego ukryciem. Nie trzeba się martwić o pozostawione naczynia, nieumyte garnki, nieodłożone szklanki czy nieposkładane ścierki. To wszystko kryje się za ścianą, nie irytując gospodarza i nie przykuwając uwagi gości. Chyba że zdarzyliby się tacy, którzy zapragnęliby to wszystko poukładać – wtedy można pożałować niezburzonej ściany. 

Zamknięta kuchnia ułatwia kontrolę nad zapachami. Nie drażni nosa Twojego, gości i tych domowników, którzy w tym czasie oglądają telewizję albo zdalnie pracują. Nie przyciąga również tak często dzieci, które z otwartego salonu natychmiast zwabiłby dźwięk bicia śmietany albo zapach karmelu. Choć tym samym stwarza mniej momentów do zainspirowania ich przepisami i pichceniem.   A jeśli w tym czasie szaleją w salonie, to z zamkniętej kuchni trudniej ogarnąć je wzrokiem – tym ciepłym, gdy bawią się uroczo i tym karcącym, gdy płatają figle.

 

                    

Kuchnia drewniana – wady kuchni w aranżacji zamkniętej

Pisałem o tym już wcześniej, że dla mnie kuchnia otwarta to pewna filozofia życiowa. Taka potrzeba i wybór bycia blisko ludzi – rodziny, przyjaciół, znajomych. Nawet w tak prywatnej dla niektórych sferze, jaką jest gotowanie i wszystko, co się przy tym gotowaniu wydarza. Bywa, że czuję, że wyodrębnienie kuchni jako pomieszczenia odbiera jej aspekt społeczny. To często przestrzeń mocno ograniczona, bez dużej swobody poruszania się czy spożywania rodzinnych posiłków. A gdy są goście – często nie mogą być blisko. A gdy chcemy być przy nich – musimy przyrządzić wszystko wcześniej, najlepiej tak zaawansowanie, by już tylko podać na stół. Chyba że lubimy dobiegać do kuchenki i sprawdzać, czy nie kipi, albo do piekarnika, by sprawdzać, czy się nie przypaliło.  I oczywiście, nie jest to regułą. Bo kuchnia zamknięta stworzona przez „REGALIA” ma swoją wielkość – tę jakościową i tę przestrzenną. 

 

Meble kuchenne ze starego drewna – jak zaaranżować kuchnię półotwartą

Rozwiązaniem wzmacniającym zalety kuchni otwartej i zamkniętej, a niwelującym ich wady jest kuchnia półotwarta. To przestrzeń, w której oddzielenie pomieszczeń jest częściowe, co czyni kuchnię ni otwartą, ni zamkniętą. A więc taki kompromis pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą. I choć myślę, że czasem kompromisy potrafią być zgniłe, to uważam, że to jedno z najlepszych rozwiązań w aranżacji kuchni. A w dodatku w naszym drewnie nic nie gnije.

Formy oddzielenia kuchni od salonu mogą być różne: drewniane ścianki, drewniane meble, drewniane blaty czy wyspy ze starego drewna. 

 

Kuchnia ze starego drewna w stylu nowoczesnym      Kuchnia ze starego drewna     

 

Regały ze starego drewna

Jedną z możliwości jest zastosowanie elementu oddzielającego, na przykład ażurowej ściany w postaci regału. A te tworzymy w „REGALIA” piękne. Regały ze starego drewna typu kubik lub inne typu drewniane komody, drewniane szafki, drewniane kredensy. Niższe lub wyższe, o kratce gęstszej lub rzadszej, węższe lub szersze – wspaniale oddzielą przestrzeń kuchenną od salonu czy jadalni, przy czym zapewniają dopływ światła, dźwięków i relacji międzyludzkich. Harmonizują ze starym drewnem w kuchni i meblami ze starego drewna w salonie. Z podłogą drewnianą, czy ceglaną. Zabierają kawałek miejsca, nie odbierając przestrzeni. A co najważniejsze, zza nich możliwe są rozmowy, kontakt wzrokowy i poczucie bliskości. W „REGALIA” stworzyć możemy je w każdej z powyższych form, ze starą powierzchnią lub z rdzenia belki, ze starego drewna, z elementami metalu z odzysku, jakiekolwiek sobie wymarzysz. 

 

Maßgeschneiderte Küchenmöbel aus Holz              Küchenmöbel aus Altholz und recyceltes Metall              

 

Barek ze starego drewna 

Kuchnię półotwartą od salonu oddzielać może także drewniany blat barowy, czyli tzw. barek. Drewniany kuchenny barek to doskonały pomysł na to, jak podzielić lub połączyć przestrzeń. Może stanowić jedną płaszczyznę z blatem kuchennym – i wówczas być jego przedłużeniem – lub wzrastać ponad niego i dolną kuchenną zabudowę szafek. Może być również zintegrowany z drewnianą wyspą kuchenną albo sam być półwyspem. Drewniany barek to na przykład dodatkowy blat roboczy, który możemy wykorzystywać jako  główną przestrzeń roboczą lub jako dodatkową – wtedy, gdy inne są zajęte. Barek ze starego drewna „REGALIA” to często również funkcja stołu lub całej jadalni. Możemy przy nim zjeść obfite śniadanie, wypić powolną poranną kawę na szybką kawę albo spałaszować coś słodkiego popołudniu – może nikt nie zauważy. A gdy dom jest pełen gości, może służyć jako stół do przystawek, talerzyków czy kieliszków albo miejsce „wydawania” posiłków. Możliwości wykorzystania barku w kuchni jest wiele, zapewne nie będzie to miejsce nudne. Raczej pełne spotkań, bliskości i dobrych rozmów. Uwielbiam.

 

                     

 

 

              

 

Hokery metalowe z odzysku

Przy wysokim barku warto postawić hokery, czyli wysokie stołki barowe. Te w „REGALIA” tworzymy niezwykłe i bez wątpienia niepowtarzalne. Hokery ze starego drewna, hokery drewniane z elementami metalowymi, a także wyłącznie hokery metalowe – z metalu z odzysku, wykonane z oryginalnych siedzisk ciągnika. Warto przywołać wspomnienie wakacji u dziadków – dziadek na pewno takie miał. O tym, czy będą one elementem wyposażenia kuchni warto wiedzieć w momencie jej aranżacji – pozwoli to dobrać ich rodzaj, rozmiar i styl. Wspaniale, jeśli stylistycznie współgrać będą z całością. A i warto wiedzieć, czy planujemy ich dwa czy cztery i zadbać o odpowiednią przestrzeń, bo wpłynie to na nasz komfort. 

 

                    

Wyspa kuchenna ze starego drewna

Najczęstsze rozwiązanie to wyspa kuchenna. Wyspy kiedyś też widzieliśmy tylko na amerykańskich filmach, jak mój znajomy motory wjeżdżające do garaży. Dziś są niemal nieodzownym elementem polskich kuchni. Wyspa poza rolą oddzielającą może pełnić wiele funkcji – blatu roboczego, miejsca na zlew, zabudowy do piekarnika i płyty. Ale ma też tę, która jest mi szczególnie bliska – zbliża ludzi. Bo kroić, siekać, zmywać czy gotować możemy nie plecami, lecz twarzą do siebie. Piękne. A do tego może pięknie zdobić. Zdecydowana większość naszych klientów to wyspiarze. 

Drewniana wyspa kuchenna to przeważnie wolnostojące szafki kuchenne przykryte blatem. Ale mogą to być również półki, szuflady czy wolna przestrzeń. A poza blatem to miejsce także dla zlewu czy płyty grzewczej. Tym samym służyć może przygotowywaniu potraw, gotowaniu lub zmywaniu, zależnie od potrzeb właścicieli i możliwości aranżacji. Miejsce pod blatem natomiast zapewnia przestrzeń na przechowywanie lub zabudowany sprzęt AGD. 

Wyspa to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcemy lub nie możemy – na przykład z uwagi na duże kuchenne okna – tworzyć górnej strefy szafek kuchennych. Stwarza bowiem dodatkowe miejsce do przechowywania. Ponadto sprzyja również wspólnemu gotowaniu – można ją otoczyć  i spędzić czas przy rozmowach lub świetnie się bawiąc przy kieliszku dobrego wina i dobrej ku niemu okazji. 

 

              

 

 

                     

Drewniane meble kuchenne – dlaczego „REGALIA”?

Nasze meble kuchenne wykonujemy ze starego drewna. To piękny i szlachetny materiał.  Odzyskany z największą starannością i z nie mniejszą przygotowany do dalszego życia. Meble kuchenne „REGALIA” tworzymy ze starych desek lub starych belek, z powierzchnią Ręcznie Rżniętą, Ręcznie Ciosaną lub z Rdzenia Belki. Wszystko zgodnie z naszą ekologiczną filozofią. Zabezpieczamy je naturalnymi olejowoskami, dzięki czemu są odporne na działania mechaniczne, brud, plamy, osad, czyli wszystko to, co w kuchni może się przydarzyć.

Do tego wiekowy metal z odzysku. Tu również pozostajemy wierni naszej filozofii niemarnowania. Odzyskany podczas remontów metal wykuwamy ręcznie, tworząc niepowtarzalne uchwyty, zawiasy i inne akcesoria. Solidność i jakość są dla nas równie ważne jak funkcjonalność. Kute ręcznie uchwyty wykonane w zgodzie z tradycyjnym rzemiosłem to oryginalność nadająca frontom kuchni wyjątkowo ekskluzywny wygląd. I przywilej starzenia się z wdziękiem.

 

                     

A jeśli  znudzisz się jej pięknem, a ona nadal nie będzie chciała się zestarzeć, to mamy w naszej ofercie usługę  Fronty OD NOWA”. Z nią możesz przemeblować swoją rzeczywistość albo spojrzeć na nią świeżym okiem. Jeśli tego zapragniesz, odmienimy fronty Twoich mebli kuchennych. Mamy ku temu solidne podstawy – korpusy mebli ze starego drewna. 

Kuchnia wykonana ze starego drewna jest niezwykle mało wymagająca w codziennym użytkowaniu i łatwa w pielęgnacji. Wszystko, co jest potrzebne do konserwacji, to proste czyszczenie. Okresowa pielęgnacja naturalnymi olejowoskami pozwoli zachować piękno drewna przez dziesięciolecia.

 

Jeśli kochasz stare drewno, dbałe rzemiosło i solidne produkty oraz podzielasz moją filozofię życia zdrowego i w przyjaźni z ekologią, wejdź na stronę regalia.eu. Zmieniaj świat razem z nami. Kawałek po kawałku. Drewna. 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij

Pobierz nowy katalog


Nie kupuj drewna w worku. Wejrzyj w naszą filozofię i nowy katalog.

Kliknij tu, by pobrać katalog

This will close in 0 seconds